Musul’da sokak sokak savaşılacak

DEAŞ’ı Musul’dan temizleme operasyonu 8’inci gününde de devam etti. Teröristlerin şehre tuzaklar kurmasından ve Irak ordusunu askeri araçların giremeyeceği eski şehir sokaklarına çekmesinden endişe ediliyor

Musul’da sokak sokak savaşılacak

Irak'ta DEAŞ'ın son kalesi olan Musul'u kurtarma operasyonunda bir hafta geride kalırken Irak ordusu ve peşmerge kuvvetlerinin şehre ilerleyişi devam ediyor. Başika'yı kuşatan peşmergenin kuzey yönünden şehir merkezine 7 kilometre, Bartilla'yı kontrol altına alan Irak ordusunun ise batı yönünden 9 kilometre mesafede olduğu belirtildi. Musul operasyonuyla alakalı konuşan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi İçişleri Bakanı Kerim Sincari, şehri ele geçirmenin uzun süreceği uyarısında bulundu. "Eğer DEAŞ militanları şehrin eski bölümünde direnmeye çalışırsa büyük bir savaş olur. Orada sokaklar çok dar. Oraya ne bir tank ne de bir askeri araç gönderebiliriz. Göğüs göğüse bir çarpışma olur" diyen Sincari, Musul'daki DEAŞ militanı sayısının 4 ila 8 bin arasında olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Sincari, halkın DEAŞ'lı teröristleri istmediğini zaman zaman bu teröristleri gizlice öldürdüğünü aktardı. Bakan Sincari, Musul'u kontrol altında tutmaya çalışan DEAŞ'ın ise kendilerine karşı çıkan ya da kaçmaya çalışan sivilleri, umuma açık yerlerde infaz ettiğini belirtti.

136 HEDEF VURULDU
ABD merkezli Associated Press haber ajansı ise, operasyonun ilk haftasını değerlendirdiği analizinde Hamdaniye ve Bartilla kasabalarındaki ilerleyişin önemli olduğunu ancak Musul'un güneyindeki kuvvetlerin şehirden uzaklığının henüz 50 kilometre civarında olduğunu yazdı. ABD'li bir yetkili de koalisyonun operasyon boyunca 136 DEAŞ hedefini vurduklarını, 18 tüneli ve 26 bomba yüklü aracı imha ettiklerini duyurdu. Musul operasyonunun haftalar hatta aylar sürebileceğini vurgulayan uzmanlar, sivillerin şehri terk etmeye çalıştığını aktarıyor. Operasyon yüzünden 1 milyona yakın kişinin yuvasından olmasından endişe ediliyor.

BAĞDADİ İKİ GÜN KALIP KAÇTI
Irak istihbaratının iddiasına göre terör örgütü DEAŞ'ın lideri Ebubekir Bağdadi, uluslararası destekli Musul operasyonunun başlamasından 2 gün sonra Musul şehir merkezinde görüldü. 19 Eylül'de görülen Bağdadi'nin Musul'u terk ederek, örgütün başkent olarak ilan ettiği Rakka'ya doğru hareket ettiği kaydedildi.

KERKÜK'TE DÖRT İNTİHAR SALDIRISI
Terör örgütü DEAŞ, Kerkük'te eş zamanlı dört intihar saldırısı düzenledi. Birkaç gün önce kente sızan DEAŞ'lılardan ikisi Bağdat yolundaki 4. Köprü üzerinde, biri Yeşil, diğeri de Seyada bölgelerinde üzerlerindeki patlayıcıları infilak ettirdi. Ancak saldırılardaki can kaybına ilişkin bilgi verilmedi.

BİZE ULAŞIN