Tirbuşon deliklerin sırrı çözüldü

Peru’nun Nazca bölgesinde yüzyıllar boyu merak edilen insan yapımı deliklerin sırrı uzaydan çekilen fotoğraflar sayesinde çözüldü. Kurak olan yerleşim yerine bu kuyular sayesinde su sağlandığı belirtiliyor

Tirbuşon deliklerin sırrı çözüldü

Dünyanın en kurak yerlerinden biri olan Peru'nun Nazca bölgesinde bulunan ve yüzyıllar boyunca merak edilen insan yapımı şekillerin sırrı uzaydan çekilen fotoğraflar sayesinde çözüldü. Uydu fotoğraflarını inceleyen İtalya'daki Çevre Analizi Metodoloji Enstitüsü'nden Rosa Lasaponara, spiral şeklindeki bu deliklerin yeraltından su çıkarmak için yapıldığını öne sürdü. Spiral şeklindeki yapıların dağılımını ve antik yerleşim bölgelerine olan uzaklığını ölçen Lasaponara ve ekibi "Bu yapılar bugün bizim gördüğümüz halinden çok daha gelişkin yapılardı. Bunlar sayesinde yıllar boyunca yeraltı suları kullanılarak dünyanın en kurak yerlerinden biri olan bu vadide yoğun tarım yapmak mümkün oldu" açıklamasında bulundu.

TARIMDA KULLANILMIŞ
Söz konusu şekillerin milattan önce 200 ila milattan sonra 600 yılları arasında bir tarihten kaldığını belirten araştırmacılar, M.Ö. 1000 ila M.S. 750 tarihleri arasında bölgede yaşayan Nazca uygarlığının gelişmiş bir teknolojiye sahip olduğu sonucuna vardı. Deliklerin yeryüzünde görünen kısmının yanı sıra, yeraltında da tünellerle desteklendiğini belirten uzmanlar, gelişmiş bir hidrolik ve hava basıncı sistemi sayesinde tarım yapıldığını aktardı. Tirbuşon şeklindeki delikleri açan kişilerin, hem bölgenin jeolojik yapısı hem de suyun hangi dönemde azalıp hangi dönemde çoğaldığı gibi bilgilere hâkim olduğu belirtiliyor. İtalyan bilim insanı Lasaponara, huni şeklindeki kazıların yapımı için hem iyi bir toplumsal örgütlenme sisteminin hem de hiyerarşik yapının gerekli olduğunu söyledi. BBC'ye konuşan Lasaponara, spiral hunilerin "İktidardaki kişilerin kendi etkileri altında olan topluluklar arasında su dağıtımını kontrol etme" konusunda önemli bir işlev gördüğünü tahmin ettiklerini belirtti.
BİZE ULAŞIN