Haşdi Şabi'nin gözü Telafer'de

Irak'taki Şii milis gücü Haşdi Şabi, terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu çoğunlukla Türkmenlerin yaşadığı Musul'un Telafer ilçesini ele geçirmeyi planlıyor.

Haşdi Şabi'nin gözü Telafer'de

Musul'un batısında ülkenin en büyük ilçesi konumundaki Telafer'de, DEAŞ'ın eline geçmeden önce 300 binden fazla Şii-Sünni Türkmen yaşıyordu.

DEAŞ'ın 15 Haziran 2014'te ilçeyi ele geçirmesinden sonra orada yaşayan Şii Türkmenlerin çoğu Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) üzerinden Irak'ın güney bölgelerine göç etmek zorunda kaldı. Kent merkezinde ise sadece 50 bine yakın Sünni Türkmen'in kaldığı ve diğerlerinin ise Türkiye başta olmak üzere IKBY'nin çeşitli kentlerine göç ettiği belirtiliyor.

Şii milis gücü Haşdi Şabi'ye bağlı gruplardan Asaib Ehlilhak örgütü dün Musul'un Telafer ilçesini DEAŞ'tan kurtarma operasyonu görevinin kendilerine verildiği iddia etti. Örgütün askeri sözcüsü Cevat Tilebavi, yaptığı açıklamada, "Haşdi Şabi yönetimi, Telafer'i geri alma operasyonu görevini bize verdi." ifadesini kullandı.

Milislerden gelen bu açıklama daha önce ciddi bir şekilde endişelenen Sünni Türkmenlerin, Telafer'de "insan kıyımı" yapılacağı yönündeki korkularının doğru olduğunu ortaya koyuyor.

HAŞDİ ŞABİ VE PKK İNTİKAM İÇİN KOLLARI SIVIYOR

DEAŞ, Telafer'i ele geçirdikten sonra 3 Ağustos tarihinde aynı bölgede yer alan ve ağırlıklı olarak Ezidilerin yaşadığı Sincar ilçesine saldırmıştı. Bölgenin ileri gelen Ezidileri, örgüt tarafından kaçırılan kadın ve çocuklarının Telafer'e götürüldüğünü ve bu işin arkasında bazı Sünni Türkmen aşiretlerinin olduğunu da iddia etmişti.

DEAŞ ile mücadele adı altında iki yıldan uzun bir süredir Sincar'da varlık gösteren terör örgütü PKK'nın, kendi etkisi altındaki Ezidileri Telafer'deki Sünni Türkmenler'den intikam almaya yönlendirdiği belirtiyor.

IKBY Parlamentosu Ezidi Milletvekili Şeyh Şamo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ezidilerin Sünni Türkmenler'den herhangi bir intikam alma amacı peşinde olmadığını ancak PKK'nın provokasyonları sonucu her türlü ihtimalin göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti.

Şamo, "PKK, bölgedeki varlığını sürdürmek için Ezidileri Sünni-Şii mezhep çatışmasının bir parçası yapmak istiyor. Telafer'deki Sünni Türkmenler'den intikam almak bizim (Ezidilerin) işimiz değildir." dedi.

Haşdi Şabi ise kendi içerisindeki Şii Türkmen Gücü'nü kullanarak ve oradaki Şiilerin varlığını bahane ederek, Telafer'deki Sünnilerden intikam almak istiyor.

TÜRKMENLER BÜYÜK TEHLİKE ALTINDA

Eski Musul Valisi Esil Nuceyfi de Türkmenlerin Telafer konusundaki endişelerini haklı buluyor.

DEAŞ'a destek veren bazı Sünni Türkmenlerden dolayı Şii Türkmen ve Ezidilerin oradaki tüm Sünnilere karşı intikam duygusu taşıdığına dikkati çeken Nuceyfi, "Ezidiler, kadınlarının oradaki Telaferli Sünniler tarafından kaçırıldığı kanısında. PKK'nın tetiklemesi sonucu bazı Ezidiler intikam almaya çalışabilir. Haşdi Şabi ise Şii Türkmenleri kullanarak saldırıya geçebilir." değerlendirmesinde bulundu.

BİZE ULAŞIN