Trump tişörtü yüzünden oy kullanamadı

ABD'de erken oy verme işleminin başlamasıyla birlikte insanlar sandık başına gitmeye başladı. New Mexico'da ise bir kişi, Cumhuriyetçi aday Trump'ın adı yazılı tişörtle gelince uyarı aldı

Trump tişörtü yüzünden oy kullanamadı

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri için erken oy verme işlemi başlarken New Mexico eyaletinde üzerinde Cumhuriyetçi Parti adayı iş adamıDonald Trump'ın adı yazılı tişört giyen seçmenin oy kullanmasına izin verilmedi.

Sandık görevlileri, Albuquerque kentinde bir alışveriş merkezindeki oy verme bölümüne giren Mary Sanchez'i "tişörtünü değiştirmesi ya da tersten giymesi" için uyardı.

Seçmenin yasaları çiğnediğine işaret eden görevliler, Sanchez'in ancak tişörtünü "Trump" yazısı içeride kalacak şekilde giymesi halinde oy kullanabileceğini belirtti.

Sanchez ise yerel basına yaptığı açıklamada görevlilerin uyarısı karşısında büyük şaşkınlık yaşadığını söyledi.

Oyunu kullanmadan merkezden ayrılmak zorunda kalan Sanchez, ertesi gün siyah Trump tişörtünü değiştirerek yeniden geldiği sandıkta oyunu kullandı.

New Mexico eyaleti seçim kanunları, oy kullanma merkezleri ve çevresindeki 30 metrelik mesafede seçim kampanyası için propaganda yapmayı yasaklıyor.

Seçime ilişkin şapka, tişört ve benzeri taşınabilir eşyalar, flama ve bayraklar da yasak kapsamında değerlendiriliyor.

ABD'nin 20 eyaletinde daha benzeri yasa ve kısıtlamalar uygulanıyor.

BİZE ULAŞIN