DEAŞ ve PKK’ya karşı Türkiye şart

Irak’taki Arap aşiretleri, “Terör örgütleri DEAŞ ve PKK ’nın Musul’dan kovulması için Türk hükümetine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrı yapıyoruz” açıklamasını yaptı

DEAŞ ve PKK’ya karşı Türkiye şart

Irak'ta Musul'un da bağlı olduğu Ninova vilayetindeki Arap aşiretleri sözcüsü ve El-Cahiş Aşireti'nin önde gelen isimlerinden Mezahim Ahmed el Huveyt, son gelişmeleri değerlendirdi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre Huveyt, Irak'ın kuzeyindeki Türk güçlerinin, Bağdat yönetimiyle yapılan anlaşmalar gereği orada bulunduğunu söyledi. İlk anlaşmanın devrik lider Saddam Hüseyin döneminde imzalandığını hatırlatan Huveyt, söz konusu anlaşma ile Türkiye'ye "Irak topraklarında PKK unsurlarını izleme" hakkı tanındığını belirtti. Huveyt ikinci anlaşmanın mevcut Irak hükümeti ile imzalandığını ve Bağdat yönetiminin Ninovalı emniyet güçlerinin Türkiye tarafından eğitilmesine onay verdiğini aktardı.

"Terör örgütleri DEAŞ ve PKK'nın Musul'dan kovulması konusunda Ankara'nın yardıma katılması için Türk hükümetine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrı yapıyoruz" diyen Huveyt şunları söyledi: "Ninova aşiretleri olarak 'Türkiye'nin Musul'un DEAŞ'tan kurtarılması ve aynı şekilde PKK'nın kovulmasına yönelik operasyonlara katılma hakkı olduğunu' Irak hükümetine defaatle anlattık. Bu yöndeki görüş ve taleplerimizi açıkça ifade ettik. PKK, Sincar ve diğer bölgelerde bulunan yasadışı bir örgüttür." Özgür Suriye Ordusu'na bağlı Sultan Murad Tümeni'nin komutanlarından Muhammed Şıhlı da, "Türkiye'nin Musul operasyonuna katılması lazım çünkü ellerinde deneyimli, çok güçlü askerleri var. Iraklılara yardım edebilecek bir devlettir. Haşdi Şabi grupları, Musul'u aldıktan sonra Sünni halka zarar verecekler. Türkiye'nin katılımıyla bunlar tabii ki gerçekleşmeyecek. Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin bas bas bağırması, Türkiye'yi istememesi bundan kaynaklanıyor ama Türkiye'nin katılması en büyük şarttır" dedi.

'HAŞDİ ŞABİ TAKVİYE YAPTI' İDDİASI
Irak'taki Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin, Telafer'i kurtarma operasyonuna katılmak amacıyla, Musul'un güneyine takviye birlikler gönderdiği iddia edildi. Güvenlik gerekçesiyle adını açıklamak istemeyen bir emniyet yetkilisinden alınan bilgiye göre, Haşdi Şabi içinde yer alan Bedir ve Asaib Ehlilhak örgütlerine bağlı milisler, iki günden bu yana kentin güneyine konuşlanıyor.
BİZE ULAŞIN