13 yıl sonra kükürt alarmı

Terör örgütü DEAŞ’ın Musul’da ateşe verdiği kükürt tesisinden atmosfere yayılan zehir tehdidi büyüyor. NASA, 2003’te de dev bir yangının çıktığı tesisi anbean izliyor

13 yıl sonra kükürt alarmı
Irak'ta Musul'un güneyindeki Kayyara kasabasında terör örgütü DEAŞ'ın ateşe verdiği petrol kuyularıyla kükürt tesisinden yayılan zehirli gazlar nedeniyle ortaya çıkan tehdit büyüyor. Kayyara kasabası yetkilisi Salih Hasan Cuburi, zehirli gaz ve dumandan etkilenen biri 2, diğeri 8 yaşında iki çocukla bir kadının hayatını kaybettiğini söyledi. Cuburi, "Durum dayanılmaz hale geldi ve kaçınılmaz bir felaket kapıda" diye konuştu. Musul'un güneyinde yaşayanların büyük risk altında olduğunu ifade eden Cuburi, özellikle çocuklar ve yaşlılarda hastalık belirtilerinin arttığını dile getirdi. Sağlık kaynakları da petrol kuyularındaki yangın nedeniyle Kayyara kasabasının üzerini ağustos ayından bu yana dumanın kapladığını ve çok sayıda kişinin boğulma şikayetiyle hastanelere başvurduğunu aktarıyor. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından 24 Ekim'de yayımlanan bir harita ise zehirli gaz bulutunun Irak'ın başkenti Bağdat'tan Türkiye'nin güney kentlerine kadar geniş bir alana ulaşabileceğini göstermişti. NASA'dan dün yapılan açıklamada aynı tesiste "13 yıl sonra tarih tekerrür ediyor. Bölgeyi sürekli takip ediyoruz" denildi. Haziran 2013'te aynı tesiste bir ay süren yangının ardından atmosfere 600 kiloton sülfür dioksit salınmıştı. Şimdi atmosfere bu denli yüksek oranda zehirli gaz yayılmadan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Türkiye için risk zayıf
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden dün yapılan açıklamada "Meteorolojik şartlar göz önüne alınarak, bugün (dün) bölgede güneyli rüzgâr akışlarına yağışın eşlik etmesi beklenmediğinden asit yağmuru riskinin oldukça zayıf olduğu değerlendirilmektedir. Bu gece (dün gece) saatlerinden sonra ve cuma günü bölgenin tekrar yağışlı bir havanın etkisine gireceği tahmin edilmektedir. Yağışla birlikte rüzgâr akışlarının zamanla kuzey yönlere dönmesi beklendiğinden asit yağmuru riskinin zayıf olduğu değerlendirilmektedir"

Musul'da ışık göründü
Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'u kurtarmak için 17 Ekim'de başlatılan operasyon sürüyor. Musul'a 9 kilometre daha yaklaşan peşmerge ve Irak ordusu DEAŞ'ı kent merkezine doğru süpürüyor. Peşmergenin ele geçirdiği noktada Musul kent merkezinin ışıkları görüldü. Öte yandan bölgeden zorunlu göç edenlerin sayısı 10 bine çıktı. BM'ye göre göç rakamı 1 milyona çıkabilir. DEAŞ'ın elinden kurtarılanlar, BM tarafından 6 bin aile için kurulan geçici çadır kampında yeni hayatlarına başladı. İHH İnsani Yardım Vakfı da çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan on binlerce kişiye çadır kent inşa edileceğini açıkladı.

Irak ordusu Kayyara'yı 24 Ağustos'ta ele geçirirken bölgeden kaçan DEAŞ militanlarının ateşe verdiği petrol kuyularındaki yangını söndürme çalışmaları sürüyor. Militanlar geçen cuma günü de 50 bin ton ham kükürt stokunun bulunduğu Mişrak Kükürt Tesisi'ni ateşe vermişti.
BİZE ULAŞIN