Körfez ülkelerinden Husilerin Mekke-i Mükerreme'ye saldırısına tepki!

Körfez ülkeleri Husilerin Yemen'den Mekke-i Mükerreme yönüne gerçekleştirdiği füze saldırısını şiddetle kınadı. Körfez İşbirliği Konseyinden (KİK) yapılan yazılı açıklamada, Husiler ve Yemen devrik lideri Ali Abdullah Salih yanlıları tarafından Mekke'yi hedef alan füze saldırısının şiddetle kınandığı belirtildi.

Körfez ülkeleri Husilerin Yemen'den Mekke-i Mükerreme yönüne gerçekleştirdiği füze saldırısını şiddetle kınadı.

Körfez İşbirliği Konseyinden (KİK) yapılan yazılı açıklamada, Husiler ve Yemen devrik lideri Ali Abdullah Salih yanlıları tarafından Mekke'yi hedef alan füze saldırısının şiddetle kınandığı belirtildi.

KINAMA MESAJLARI ART ARDA GELDİ

Genel Sekreter Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani'nin imzasını taşıyan açıklamada şunlar kaydedildi:

"KİK, vahyin beşiği ve dünyadaki bir buçuk milyar Müslüman'ın kıblesinin bulunduğu kentin hürmetine yönelik bu acımasız saldırıyı, Müslümanları kışkırtma ve İslam'ın kutsallarını hafife alma şeklinde ele alıyor. Saldırı, Husiler ile Salih yanlılarının çizmeyi aştığının, Yemen'de ateşkesin sağlanması, krize siyasi çözüm bulunması yönündeki çabalara ve uluslararası toplumun iradesiyle kararlarına kulak asmadığının açık kanıtıdır."

SALDIRI MİLYONLARCA MÜSLÜMANI KIŞKIRTMAYA YÖNELİK

Katar'dan da kınama mesajları geldi. Resmi haber ajansı QNA'da yer alan Dışişleri Bakanlığının açıklamasında "Bu saldırı, İslam'ın kutsallarını hedef aldığı gibi dünyadaki milyonlarca Müslümanı da kışkırtmayı amaçlamıştır. Saldırı, Husilerin uluslararası toplumun kararlarını kabul etmediğini ve Yemen'deki krize çözüm bulmak için ortaya konan çabaları engellediğini gösteriyor." denildi.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed Abdurrahman Al Sani ise "Mekke'ye açıkça saldırmak ve Müslümanların kutsallarına hakaret etmek, bölgenin istikrarına saldırmaktan öte ilk başta Allah'a ve dinine ihanet etmektir." ifadelerini kullandı.

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife de açıklamasında, "Mekke'ye saldırmak sadece tüm ahit ve sözleşmeleri ihlal etmek değil, aynı zamanda günahların ve suçların da anasıdır. Allah, Beytül Haram'ı, çevresini ve halkını tüm kötülüklerden korusun." ifadelerine yer verdi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İran rejimi Mekke'ye saldıran terör grubunu destekliyor. İddia ettikleri İslam düzeni bu mudur?" diye sordu.

HUSİLER MEKKE YÖNÜNE FÜZE ATMIŞ 65 KM KALA ENGELLENMİŞTİ

Suudi Arabistan öncülüğündeki Koalisyon Güçleri Komutanlığı, dün Husilerin Yemen'in Sada vilayetinden Mekke yönüne füze attığını ve söz konusu saldırının kente 65 kilometre mesafede engellendiğini duyurmuştu.

Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana başta olmak üzere birçok bölgede kontrolü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

HUSİLER ZAMAN ZAMAN FÜZE SALDIRISI GERÇEKLEŞTİRİYOR

Husiler, zaman zaman Suudi Arabistan'ın Yemen sınırındaki bölgelerine füze saldırıları gerçekleştiriyor.

BİZE ULAŞIN