ABD'de 50 milyon seçmen 8 Kasım'a kadar oy kullanacak

ABD'de 58. başkanlık seçimi için erken oy kullanma süreci devam ederken 8 Kasım'a kadar yaklaşık 50 milyonla rekor sayıda seçmenin oy kullanması bekleniyor. ABD'de seçime sayılı günler kala Trump rakibi Clinton’la arasındaki puan farkını 1’e indirdi.

ABD'de 50 milyon seçmen 8 Kasım'a kadar oy kullanacak

ABD'de 58. başkanlık seçimi için erken oy kullanma süreci devam ederken 8 Kasım'a kadar yaklaşık 50 milyonla rekor sayıda seçmenin oy kullanması bekleniyor.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak 58. başkanlık seçiminde Demokrat Parti adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Parti adayı iş adamı Donald Trump arasındaki rekabet, erken oy kullanma sürecine de yansıyor.

Birçok ülkeden farklı olarak ABD'deki seçmenler, erken oy kullanma süreci çerçevesinde tek bir gün yerine geniş bir zaman diliminde tercihini yapabiliyor.

37 eyalette erken oy kullanılıyor

Bu yılki seçimde erken oy kullanan seçmen sayısının 50 milyonu bulacağı ve bunun şimdiye kadarki en yüksek rakam olacağı belirtiliyor. 7 Kasım'a kadar devam edecek erken oy kullanma sürecinde şu ana kadar 18 milyondan fazla seçmen oyunu verdi.

Kağıt pusula, elektronik pusula veya posta

ABD'de seçim merkezlerine giden vatandaşlar "geleneksel kağıt oy pusulasına damga basarak" ve "elektronik oy pusulalarıyla" tercihlerini yapabiliyor. Seçmenlerin, hangi yöntemle oyunu kullanmış olursa olsun merkezden çıkmadan önce oy kullandığını onaylatması gerekiyor.

Clinton önde, Trump hemen arkasında

ABD medyasına yansıyan ilk tahminlere göre, Clinton, Florida, Colorado ve Nevada gibi eyaletlerde, Trump ise Ohio, Iowa ve Kuzey Carolina'da önde gidiyor. Ancak erken oy kullanan seçmenlerin sayısı ve sandık çıkışı anket istatistikleri her gün değiştiği için hangi eyalette Clinton'ın, hangi eyalette de Trump'ın ne kadar önde veya geride olduğunu net olarak bilmek şimdilik mümkün değil.

BİZE ULAŞIN