Türkiye’nin tepkisi ABD medyasında

Türkiye’nin Irak’taki hassasiyetleri ABD basınında yankı uyandırdı. Amerika’nın Sesi ve New York Times gazetesi Ankara’nın, Şii milis grup Haşdi Şabi’ye tepkisini ve bölge halkının insani durumuna yönelik endişelerini haberleştirdi

Türkiye’nin tepkisi ABD medyasında

İran destekli Şii milis grup Haşdi Şabi'nin, Irak'ta Türkmenlerin yaşadığı Telafer kasabasına operasyon başlattığını duyurmasına karşı Türkiye'nin gösterdiği tepki, ABD basınında da yankı uyandırdı. Amerika'nın Sesi (VOA), İranlı Şii lider Ali Sistani'nin çağrısıyla 2014 yılında kurulan Haşdi Şabi'nin operasyon duyurusunu Ankara'nın rahatsızlıkla karşıladığını yazdı. Yayın kuruluşu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Telafer'de bu işe kesinlikle sıcak bakmayız. Sincar'da da kesinlikle sıcak bakmayız. Telafer tamamen Türkmen ili. Bunun yarısı Şia yarısı Sünni. Biz tabii değerlendirmeyi Şia-Sünni üzerinden değil aslında gönlümüzün arzusu bunu tamamen Müslüman olarak bakıyoruz. Fakat Haşdi Şabi burada eğer böyle bir terör estirirse kesinlikle buna olan cevabımız bizim farklı olur" sözlerini alıntıladı. VOA, Erdoğan'ın yanısıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Koalisyonun içindeki katkımızın yanında kendi güvenliğimizi sağlamak için her türlü tedbirimizi alırız" sözlerini de aktardı. "Haşdi Şabi'nin rolü, Kürt ve Sünni Arap savaşçılarını eğitmek amacıyla, Musul'un kuzeyindeki Başika kentine kuvvet konuşlandıran Türkiye'de alarm yarattı" ifadelerini kullanan New York Times gazetesi de Türkiye'nin Irak'ta konuşlanan ve Şii nüfuzunu artırmayı hedefleyen gruplarla mücadele ettiğini yazdı.

4 KÖY DAHA ALINDI
Musul'u DEAŞ'ın elinden kurtarma operasyonu dün de devam ederken peşmerge güçleri ve Irak ordusu, dört köyü daha denetim altına aldıklarını duyurdu. Irak ordusu yetkilileri 17 Ekim'de başlayan Musul operasyonu çerçevesinde 747 DEAŞ militanını öldürdüklerini aktardı.

IRAKLI VEKİLDEN HAŞDİ ŞABİ TEPKİSİ
Irak Parlamentosu üyesi Kürt milletvekili Şahvan Abdullah, Kerkük'e gelen yabancı güçlerin arkasında "başka devletlerin olduğunu" belirterek, Haşdi Şabi'nin Kerkük'ten çıkması gerektiğini ifade etti. Haşdi Şabi'nin ilerleyişi ile ilgili K24'e açıklamada bulunan Abdullah, "Kerkük'e yapılan DEAŞ saldırıları sırasında, bu güçlerin bu saldırıları bahane ederek kente girmeye hazırlandığını" söyledi. Haşdi Şabi'nin bu bahaneye sığınamayacağını vurgulayan Abdullah, Kerkük'te DEAŞ tarafından yapılacak bir saldırı tehdidinin kalmadığını söyledi.
BİZE ULAŞIN