‘Türkiye ve İran ile işbirliği derinleşecek’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Suriye’de çözüm için Türkiye, İran ve diğer bölge devletleriyle işbirliğimizi genişletiyoruz” dedi

‘Türkiye ve İran ile işbirliği derinleşecek’
Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'da düzenlenen genel oturumda konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Suriye krizinin kritik problemlerinin çözümünde Türkiye, İran ve diğer bölge devletleriyle olan işbirliğimizi genişletiyoruz" dedi. Rus Sputnik haber ajansına göre Lavrov şöyle devam etti: "Öncelikle savunma bakanlıkları üzerinden olmak üzere koordineli çabalar sayesinde Halep radikallerden kurtarılabildi, sonra da 29 Aralık'ta anlaşma temelinde ateşkes rejimi sağlanabildi" dedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Astana'da düzenlenen Suriye barış görüşmelerini 'başarı' olarak tanımladı. Peskov, gerekmesi hâlinde tarafların yeniden Astana'da bir araya gelebileceğini de belirtti.

Muhalifler yarın Moskova'da
Türkiye ve Rusya'nın öncülüğünde Kazakistan'da yapılan Suriye görüşmelerinden ateşkesin sağlanması sonucu çıkmasının ardından Moskova yönetimi cuma günü muhalifleri ağırlamaya hazırlanıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Astana'da nelerin görüşüldüğünü aktarmak için Suriye'deki bütün muhalif grupların siyasi temsilcilerini Moskova'ya davet ettiklerini ve görüşmenin 27 Ocak'ta gerçekleşeceğini duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan ise henüz görüşmeye hangi muhalif grupların gideceği konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.
BİZE ULAŞIN