DOL grubu battı

Yunanistan’ın en eski medya gruplarından biri olan ve ‘TO VİMA ’ile ‘TA NEA’ gazetelerini bünyesinde barındıran DOL grubu kredi borçlarını ödeyemeyince iflas bayrağını çekti

DOL grubu battı

Yunanistan'ın en eski gazetelerinden biri olan haftalık TO VİMA gazetesi dün son sayısıyla okuyucularına veda etti. DOL medya grubuna ait 'TO VİMA', 'TA NEA' (günlük gazete), 'VİMAGAZİN', VİMA RADYO ve bazı haber sitelerinin kapatılması grubun bugüne kadar almış olduğu 234 milyon euroluk kredinin 173 milyonluk kısmının ödenememesinden kaynaklanıyor. DOL şirketi kreditörü bankalar borcun derhal ödenmesi için gönderilen tebligata uyulmadığı gerekçesiyle DOL'un tüm banka hesaplarına, reklam ve gazete satış gelirlerine ve mal varlıklarına el koydu. Grubun 500 çalışanı yayınlar sona erdirilince işsiz kaldı. DOL şirketi yönetim kurulu başkanı Stavros Psiharis, bir ay önce de bankaların böyle bir karar alma tehlikesi karşısında Yunan Asıllı Rus işadamı İvan Savvides'in şirkete ortak olma niyetini dile getirmişti. Ancak bankalara borcu nedeniyle kepenkleri kapatan yayın kuruluşu yalnız DOL değil. Ekonomik kriz nedeniyle DOL'den başka borçlarını geri ödeyemeyen MEGA TV kanalı da geçen yıl haber bültenlerini ve tüm programlarını kesmek ve eski dizilerini yayınlamak zorunda kalmıştı. Ayrıca 1975'ten bu yana yayım yapan Eleftherotypha gazetesi de aynı nedenlerle kapanmıştı.

750 MİLYON EURO BORÇ
Yunan gazetelerinin bankalaratoplam borcu 750 milyon euroyu geçiyor. Ekonomik krizin patlak verdiği 2009'a kadar yayın kuruluşlarında 8 bin 110 kişi çalışırken , 2016'da çalışan sayısı 2 bin 571'e düştü. Reklam gelirlerinin azalması sonucunda iflas eden TV kanallarının ortalama yıllık gelirleri 120 milyon eurodan 30 milyon euroya geriledi.

BİZE ULAŞIN