Somali kıtlıkla burun buruna: 71 bin çocuğun ölme riski yüksek

Somali'de 6,2 milyon kişinin yardıma muhtaç olduğu belirtilirken, 3 milyon kişinin açlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğu kaydedildi. BM Somali İnsani Yardım Koordinatörü Clercq, "Kuraklığın vurduğu Somali, kıtlık ile burun buruna gelebilir" derken, aşırı derecede yetersiz beslenmeye maruz kalmış 71 bin çocuğun ölme riskinin yüksek olduğuna dikkati çekti.

Somali kıtlıkla burun buruna: 71 bin çocuğun ölme riski yüksek
Birleşmiş Milletler kuraklığın pençesindeki Somali'de acilen önlem alınmazsa ülkenin kıtlık tehlikesi ile karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.

BM Somali İnsani Yardım Koordinatörü Peter de Clercq, yaptığı yazılı açıklamada, ülkedeki aşırı kuraklık nedeniyle insani durumun her geçen gün kötüye gittiğine dikkati çekti.

Açlık tehlikesi

Somali'de 6,2 milyon kişinin yani ülke nüfusunun yarısının yardıma muhtaç olduğunu ifade eden Clercq, yaklaşık 3 milyon kişinin de açlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Aşırı derecede yetersiz beslenmeye maruz kalmış beş yaş altı 363 bin çocuktan 71 binin ölme riskinin yüksek olduğuna dikkati çeken, "Kuraklığın vurduğu Somali, kıtlık ile burun buruna gelebilir." uyarısında bulundu.
BİZE ULAŞIN