Cenevre öncesi Suriye muhalefeti Ankara’da toplandı

Suriye muhalefetinin temsilcileri 20 Şubat'ta Cenevre'de yapılması planlanan barış görüşmeleri öncesinde Ankara'ya gelerek, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın ile kritik bir toplantı gerçekleştirdi.
Yalçın dün bakanlıkta Suriye askeri ve siyasi muhalefet temsilcileriyle bir araya geldi.
Görüşmeye Müzakere Yüksek Kurulu Genel Koordinatörü Riyad Hicab, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Enes Abde, Suriye Kürt Ulusal Konseyi ve Suriye Türkmen Meclisi üyeleri, ateşkes anlaşmasını imzalayan askeri gruplar ile Astana'ya katılan siyasi muhalefetten temsilciler katıldı.

ESAD REJİMİNE MESAJ
Görüşmede Astana toplantısının sonuçları değerlendirilirken, ateşkesin korunması amacıyla kurulacak üçlü mekanizma çerçevesinde gündeme gelebilecek konular üzerinde duruldu. Esad rejiminin gerçekleştirdiği ateşkes ihlallerinin kabul edilemez olduğu belirtildi.
Suriye'nin toprak bütünlüğüne zarar veren sözde muhaliflerin Cenevre'de yerlerinin olmadığı vurgulandı. Toplantıda Cenevre Bildirisi ve BMGK kapsamında ele alınan siyasi çözümün yerleşik parametrelerini aşındırmaya yönelik girişimlere meydan verilmemesi ve siyasi sürecin sırasıyla, siyasi geçiş, yeni anayasa ve seçimler şeklinde hayata geçirilmesi benimsendi.
BİZE ULAŞIN