El Bab’da tam kontrol

El Bab merkezini DEAŞ’lı teröristlerden temizleyen TSK, dün tüm mahallelerde kontrolün sağlandığını, mayın ve el yapımı patlayıcıların temizlenmesine devam edildiğini bildirdi

El Bab’da tam kontrol

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) öncülüğündeki Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), El Bab şehir merkezini terör örgütü DEAŞ'tan temizlemesinin ardından dün önemli bir gelişme daha yaşandı. Genelkurmay Başkanlığı'nnın yaptığı açıklamada, 24 Şubat itibarıyla Bab'ın tüm mahallelerinde kontrolün sağlandığı, halen kontrol altına alınan bölgelerde bulunan engel, mayın ve el yapımı patlayıcıların (EYP) temizlenmesi faaliyetlerinin sürdüğü bildirildi. Açıklamaya göre, 24 Ağustos 2016'da koalisyon güçleriyle koordineli başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nda, dün itibarıyla Bab bölgesi kontrol altına alındı.

İKİ KASABA DA ALINDI
Suriye'nin kuzeyinde süren Fırat Kalkanı Harekatı'nın 185'inci gününde TSK ve ÖSO askerleri dün ayrıca, El Bab yakınındaki Bzaa ile Kabasin kasabalarını da DEAŞ'tan almayı başardı. El Bab'ı özgürleştiren birlikler, her iki kasabayı şiddetli çatışmalar sonucunda aldı. ÖSO birliklerinin oluşturduğu "Kilis Havar Operasyon Odası" yazılı açıklama yaparak Bizaa ve Kabasin kasabalarını DEAŞ'tan kurtardıklarını duyurdu. El Bab'ın 2 kilometre doğusunda bulunan kasabaların kurtarılmasının ardından bölgede arama-tarama faaliyetleri başladı. Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında toplam 230 meskun mahal ve bin 925 kilometrekare alanda kontrolün sağlandığı kaydedildi.

İKİ ASKER ŞEHİT OLDU
EL Bab'ın güneyinde DEAŞ'ın yola döşediği el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu 2 asker şehit oldu, 3 asker yaralandı. Uzman Çavuş Selman Çelik'in acı haberini alan Kütahya'daki baba Süleyman ile anne Halime Çelik gözyaşlarına boğuldu. Balıkesir Burhaniyeli şehit Astsubay Kıdemli Çavuş Hasan Çoban'ın ise bekar olduğu belirtildi.

'HEDEFLERE ULAŞILDI'
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar dün Fırat Kalkanı Harekâtı'nın yönetildiği Kilis'teki harekât merkezini ziyaret etti. Personele gösterdikleri kahramanlıktan dolayı teşekkür eden Akar, "Bab'ın kontrol altına alınmasıyla birlikte, harekâtın başında planlanan hedeflere ulaşılmıştır. Müteakip süreçte hayatın normalleştirilmesi ve yerel halkın güven içerisinde evlerine dönüşleri için her türlü destek sağlanacaktır" dedi.

'YPG ORAYI TERK ETSİN'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör örgütü YPG'nin Menbiç'teki varlığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Menbiç'in YPG'den temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Menbiç, Menbiçlilerindir. Menbiçli olmayan herkes burayı terk etsin. Esas mesaj burada YPG'ye. Buradaki insanlara zulmediyor, göçe zorluyor. Kendi kantonunu oluşturmaya çalışıyor. Dolayısıyla Menbiç'in de YPG'den temizlenmesi gerekiyor" dedi.

BİZE ULAŞIN