Esad’ın istihbarat karargâhına saldırı: 42 ölü

Suriye’de rejimin sıkı şekilde koruduğu Humus’taki iki askeri üssüne intihar saldırıları düzenlendi. 6 bombacının ortak gerçekleştirdiği eylemlerde çok sayıda üst düzey subayla birlikte 42 kişi öldü

Esad’ın istihbarat karargâhına saldırı: 42 ölü
Şam ve Halep'ten sonra Suriye'nin en büyük üçüncü şehri olan Humus'ta bulunan rejim karargahlarına dün sabah saatlerinde düzenlenen saldırılarda en az 42 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yapılan açıklamaya göre, saldırı 6 intihar bombacısı tarafından düzenlendi. Şehrin Guta ve Mahatta bölgelerindeki istihbarat karargahlarını hedef alan saldırılarda Beşar Esad'ın yakın kurmaylarından Ordu İstihbarat Şefi General Hasan Dabul'un da öldüğü öğrenildi. Dabul'la birlikte ölenler arasından çok sayıda üst rütbeli subayın olduğu söyleniyor.
Saldırıyı, El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra'nın da aralarında bulunduğu Heyet Tahrir Şam adlı örgüt üstlendi. Örgütün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada eylemin Vaer, İdlib ve Şam'daki rejim saldırılarına misilleme olduğunu duyuruldu. Açıklamada, Humus'taki sivil istihbarat başkanı İbrahim Derviş'in de öldürüldüğü öne sürüldü. El Cezire muhabiri Andrwe Simmons olayla alakalı "Saldırı düzenlenen bölgelerin her ikisi de son derece sıkı bir şekilde, hem asker hem de polis tarafından korunuyordu. Böylesi bir eylemin nasıl düzenlendiği merak konusu" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN