Emin Bozoğlan: "Türkmence Suriye'de resmi dil olmalı"

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Emin Bozoğlan, Türkmence'nin yoğunluklu olarak konuşulduğu alanlarda resmi dil olmasını talep ettiklerini belirterek, Beşşar Esed rejiminin siyasi geçişle ilgili net fikir beyan etmekten kaçındığını söyledi.

Emin Bozoğlan: Türkmence Suriye'de resmi dil olmalı

İsviçre'nin Cenevre kentinde BM gözetiminde Suriyeli taraflar arasında süren 4. tur görüşmelere katılan Bozoğlan değerlendirmelerde bulundu.

Bozoğlan, görüşmelerden sonuç alınabilmesi için muhalefetin ateşkesin sağlanması, ablukaların kaldırılması, tutukluların serbest bırakılması, milis güçlerin ülke dışına çıkarılması ve rejimin ateşkes süresinde elde ettiği topraklardan çekilmesi taleplerinin karşılanması gerektiğini söyledi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı çerçevesinde önce geçiş yönetiminin kurulması ve bu yönetimin anayasayı hazırlayıp seçimleri düzenlemesine ilişkin yol haritasına getirdiği yeni yaklaşıma değinen Bozoğlan, şunları söyledi:

"Muhalefetin esas talebi, geçiş yönetimi konusunda anlaşmaya varılması. Bu muhalefet için büyük kazanç olacak. Bunu elde edemediği takdirde, üç konu aynı anda görüşmeye açılıp, yalnızca birinde anlaşma sağlanamazsa, hiçbirinde uzlaşılmamış sayılacak. Üçünde de anlaşmaya varılırsa, görüşmelerden imza çıkacak. Bunun da zor olacağı kanaati var."

Bozoğlan, Türkmenlerin Suriye'nin geleceğine ilişkin taleplerini şöyle aktardı:

"Suriye'yi oluşturan tüm kesimlerle birlikte yaşama mücadelesine devam edeceğiz. Anadilimizi kullanma hakkımızın anayasada yer almasında ısrar ediyoruz ve bunun çalışmalarını yapıyoruz. Burada muhalif kardeşlerimiz de bizi destekliyor. Türkmenlerin yoğun olduğu alanlarda Arapça'nın yanı sıra ikinci resmi dil olmasını talep ediyoruz."

''RUSYA SÖZÜNÜ TUTMALI''

Bozoğlan, Rusya'nın Astana'da muhaliflere verdiği sözleri tutmadığına değinerek, "Rusya'nın garantörü olduğu rejimin ateşkes ihlallerine devam etmesine göz yumması, tam tarafsız olmadığını, hala rejimin yanında olduğunu gösterdi." dedi.

Rejimin görüşmelerdeki tutumuna değinen Bozoğlan, "Net bir görüş belli etmiyor. Olayı zamana yaymak için bir gayret içinde. Bu görüşmeler, ne kadar uzarsa, kendi lehine olacağını düşünüyor. Suriye'nin çoğunluğunu elde ettiği gibi, uluslararası boyutta, özellikle Rusya ve İran'ın desteğini arkasında hissettiği için kendini avantajlı görüyor." ifadelerini kullandı.

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı, muhaliflerin yeni ABD yönetiminden beklentilerini şöyle açıkladı:

"Muhalefet, Trump'tan bir mucize bekliyor. Çünkü Trump, Obama yönetiminin yaptıklarını reddediyor ve yeni planlarını devreye sokmak için girişimlerde bulunuyor. Muhalefet dört gözle, Trump'ın önümüzdeki günlerde Suriye politikasını açıklamasını bekliyor."

''MÜNBİÇ DE ALINMALI''

Bozoğlan, Fırat Kalkanı Harekatı'nda Türkmen savaşçıların yoğunluklu olarak yer aldığına işaret ederek, "Bab'ı almakla yetinmemek gerekiyor. Fırat'ın batısındaki Münbiç'in de alınması ve yerel halkın sahip olduğu topraklarda barış içinde yaşaması gerekiyor." diye konuştu.

Rakka'nın DEAŞ'tan kurtarılması için düzenlenecek operasyona değinen Bozoğlan, şu tespitte bulundu:

"ÖSO, eğer Münbiç'i alıp, o aradan uluslararası koalisyonla beraber Rakka'ya girerse çok fazla kazanç elde edeceğini düşünmüyorum. Hem Münbiç hem Telabyad'dan girmesi lazım. Bu şekilde Türkiye, güneyindeki terör yuvalanmalarını asgariye indirir veya yok eder. Aksi halde, Rakka operasyonundan olumlu sonuç alınmaz. Uluslararası koalisyonun Türkiye'nin planlarına bugüne kadar engel olduğunu biliyoruz."

BİZE ULAŞIN