Oscar’da ‘yanlış anons’ skandalı

Yanlış kart verilen Warren Beatty ve Faye Dunaway, “En İyi Film” ödülünün sahibi olarak “La La Land”in adını anons etti. Daha sonra ödülü “Moonlight”ın kazandığı açıklanırken sahnede büyük kargaşa yaşandı

Oscar’da ‘yanlış anons’ skandalı
ABD'nin Los Angeles kentinde dün sabaha karşı düzenlenen 89'uncu Oscar Ödülleri başta "yanlış anons" skandalı olmak üzere pek çok ilkin yaşandığı bir ödül töreni olarak Oscar tarihine geçti. Hollywood'daki Dolby Tiyatrosu'nda düzenlenen törende gecenin en büyük ödülü olan "En İyi Film" ödülünü anons etmek üzere sahneye çıkan Hollywood'un emektar oyuncuları Warren Beatty ve Faye Dunaway, ödülü yılın favori filmi "La La Land"in kazandığını anons etti. Bunun üzerine filmin kadrosu ödülü almak için sahneye çıktı. Yapımcı Jordan Horwitz teşekkür konuşması yapmak üzereyken, Beatty yanına gelerek bir yanlışlık olduğunu ve kazanan filmin siyahilerin hayatını anlatan "Moonlight" olduğunu açıklayınca sahnede büyük bir şok yaşandı. Horwitz de doğru zarfı alıp okuduktan sonra, izleyicilere zarfı göstererek kazananın "Moonlight" olduğunu doğruladı. Hemen ardından durumu şakalarıyla kurtarmaya çalışan gecenin sunucusu, talk şov yıldızı Jimmy Kimmel, "Şahsen bu durum için Steve Harvey'yi suçluyorum" esprisiyle konukları güldürdü. Harvey, 2015 Kainat Güzellik Yarışması'nda ikinci seçilen güzeli Kainat Güzeli olarak anons ederek büyük bir hata yapmış, daha sonra bunun masum bir hata olduğunu belirterek ABD halkından özür dilemişti.


Betty yaşanan skandalı, "Bize verilen zarfın içindeki kartta, 'Emma Stone, La La Land' yazıyordu" diye açıkladı.
Emma Stone, La La Land'deki rolüyle "En İyi Kadın Oyuncu" seçildi.


HATAYLA İLGİLİ SORU İŞARETLERİ...
Oscar ödüllerinin verildiği zarfları hazırlayan ABD'li denetim şirketi PriceWaterhouseCooper, yanlışlıkla Beatty'ye "En İyi Kadın Oyuncu" zarfının verildiğini açıklayarak skandalın nasıl gerçekleştiğini açıklığa kavuşturdu ve sorumluluğu üzerine aldı. Beatty ise zarfı açtığında üzerinde "Emma Stone, La La Land" yazdığını ve buna bir anlam verememesi üzerine zarfı Dunaway'ye uzattığını ve Dunaway'in "La La Land" şeklinde anons yaptığını söyledi. ABC kanalı bu açıklamalar üzerine, anonstan önce Beatty'nin elindeki, üzerinde "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü yazan zarfı göstererek olayı doğruladı. Bazı yayın kuruluşları ve sosyal medyada bu hatanın nasıl gerçekleştiği soru işaretlerine neden olurken, hatanın "sahte" olabileceği yorumları yapıldı. Daily Mail, New York Daily News, Los Angeles Times gibi bazı yayın kuruluşları ise ABD Başkanı Donald Trump'ın bazı yayın organlarını sahte haber üretmekle suçlamasına atıfta bulunarak, fiyaskoyu "sahte haber" başlığıyla duyurdu. Bu yıl 14 adaylıkla Oscar tarihinin en çok aday olan üç filmi arasına giren La La Land'in 32 yaşındaki yönetmeni Damien Chazelle, "Oscar tarihinin ödül alan en genç yönetmeni" olarak tarihe geçti.

OSCAR ÖDÜLÜ ALAN İLK MÜSLÜMAN OYUNCU OLDU
"Yanlış zarf fiyaskosu" Oscar tarihine geçerken, bu yılki ödül töreninde bir ilk yaşandı. "Moonlight" filmindeki rolüyle "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü alan Mahershala Ali, Oscar tarihinde ödül alan ilk Müslüman oyuncu oldu. Ödülünü almak için sahneye çıkan Ali, "Oynadığınız karakterler önemli olan. Siz sadece o karakterin hizmetkarısınız" dedi.
BİZE ULAŞIN