ABD'li ekonomistlerin Fed beklentileri

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) mart toplantısında faiz artıracağı görüşünde birleşen ekonomistler, bankanın yıl sonuna yönelik faiz beklentisi konusunda ise farklı görüşler taşıyor.

ABD'li ekonomistlerin Fed beklentileri

Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet, bugün açıklanacak faiz kararına ilişkin yaptığı açıklamada, Fed yetkililerinin enflasyondaki ilerleme, istihdamdaki güçlü artış, finansal şartlardaki gevşeklik ve yüksek tüketici güvenini "ekonominin faiz artırma kıvamına geldiği" şeklinde yorumladığını söyledi.

Sweet, "Fed, piyasaların faiz artışına yönelik beklentilerini kısa sürede yükseltmeyi başardı. FOMC toplantısından çıkacak sonuç neredeyse kesin. 25 puanlık faiz artırım kararının oy birliğiyle alınmasını bekliyorum." dedi.

Fed'in bu ay faiz artırmasında, ilk çeyreğe yönelik ABD büyüme rakamlarının önceki yıllardaki gibi zayıf gelmesi ve Avrupa'daki seçimlerden kaynaklanabilecek risklerden kaçınmak istemesinin de önemli rol oynadığını vurgulayan Sweet, "Fed yetkilileri, muhtemelen yılın ilk faiz artışına martta gitmenin, mayıs ya da haziranda harekete geçmekten daha kolay olacağına inanıyor." ifadesini kullandı.

''PROJEKSİYONLARDA CİDDİ DEĞİŞİKLİK GÖRÜYORUM''

Ryan Sweet, FOMC'nin büyüme, enflasyon ve işsizlik beklentilerinde ciddi bir değişiklik görmeyi beklemediğini, ayrıca güncellenecek noktasal grafiğin bu yıl için yine 25 baz puanlık 3 faiz artışına işaret edeceğini söyledi.

Fed'in daha fazla "şahin"leşmeden faiz artıracağını belirten Sweet, şunları kaydetti:

"Fed'in bu yıl için belirlediği 3 faiz artışı beklentisini değiştireceğini düşünmüyorum. 2018 ve 2019 yıllarına yönelik faiz beklentilerinin de sabit tutulmasını bekliyorum. Fed yetkilileri, FOMC karar metnini, planlarının hala kademeli faiz artırmak olduğunu vurgulamak için kullanacak."

Toplantıda ekonomik projeksiyonların ilk kez "belirsizlik çizelgeleri"ni içereceğini anımsatan Sweet, Fed'in bu eklemeyi ekonomik görünüme ve para politikasının geleceğine yönelik belirsizliğin ne kadar yüksek olduğunu göstermek amacıyla yaptığını söyledi.

''FAİZ ARTIŞ BEKLENTİSİ YÜKSELEBİLİR''

Peterson Uluslararası Ekonomi Ensititüsü Uzmanı Joseph Gagnon da Fed'in politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltmesini beklediğini kaydetti.

Piyasaların faiz artışını halihazırda fiyatlamasından dolayı karara fazla tepki vermeyeceğini öngören Gagnon, buna karşın noktasal grafikteki değişimlerin dalgalanmalara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Gagnon, "17 üyeden birkaçının faiz beklentisini yükseltmesi medyanları yukarı çekebilir. Piyasaların aslında bunu abartmaması gerekir ancak şimdiye kadar öyle olmadı." dedi.

Diğer ekonomik beklentilerin ise fazla değişmeyeceğini belirten Gagnon, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin mali politikalarına yönelik beklentilerin, süregelen belirsizlik nedeniyle henüz projeksiyonlara yansımayacağını söyledi.

''PİYASALARIN YILIN İLK FAİZ ARTIŞINA FAZLA TEPKİ VERMESİNİ BEKLEMİYORUM''

Capital Economics'in ABD Başekonomisti Paul Ashworth ise Fed'in bu yılki faiz artırım beklentisini 3'te bırakacağını savunarak, "Buna karşın Fed'in, bu yıl faizleri 4 kez artırarak yüzde 1,50-1,75 aralığına yükselteceğini düşünüyorum. Piyasaların yılın ilk faiz artışına fazla tepki vermesini beklemiyorum." dedi.

FOMC'nin yılın ikinci toplantısında aldığı faiz kararı ve çeyreklik ekonomik projeksiyonları bugün Türkiye saatiyle 21.00'de açıklanacak. Fed Başkanı Janet Yellen ise saat 21.30'da düzenleyeceği basın brifinginde, alınan kararı değerlendirecek ve gazetecilerin sorularını yanıtlayacak.

BİZE ULAŞIN