Fas Kralı VI. Muhammed, Başbakan Abdililah Abdililah Benkirane'yi görevden aldı

Fas Kralı VI. Muhammed, Başbakan Abdililah Abdililah Benkirane'yi görevden aldı

Kral Muhammed Essadis, Başbakan Abdililah Abdililah Benkirane'yi görevden aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi Başkanı Abdililah Abdililah Benkirane, geçtiğimiz sene parlamento seçimlerini kazanmış ancak hükümet kuracak çoğunlukta milletvekili çıkaramamıştı.

  • İHA
  • Dünya
  • Perşembe 16.03.2017 17:55

Kraliyet Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Fas Kralı Muhammed Essadis'in 5 ay süren koalisyon kurma çalışmalarının başarısızlıkla neticelenmesinin ardından yeni bir başbakan atayacağı bildirildi.

Dün Kraliyet Sarayından yapılan açıklamada, Kral Muhammed Essadis'in yakın gelecekte bir hükumet kurma işaretinin görülmemesi üzerine böyle bir karar aldığı ifade edildi. Kral Muhammed Essadis 'nin aynı partiden yeni bir başbakan atayacağı belirtildi.

KRALIN HÜKÜMETİ KURMA YETKİSİ BULUNUYOR

Fas seçim kanununa göre, 395 kişilik parlamentoda, seçimlerde hiçbir partinin salt çoğunluğu kazanamaması durumunda Kralın koalisyon hükümeti kurdurma yetkisi bulunuyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi ile eski koalisyon ortağı muhafazakar İstiklal Partisi arasında ekonomik reformlar konusunda anlaşmazlık çıkmış, merkez sağ parti Milli Bağımsızlık Hareketi Partisi ile koalisyon kurma görüşmeleri ise çıkmaza girmişti.

DİRENÇLE KARŞILAŞTI

Kraliyet Sarayı'na yakınlığı sebebiyle tenkit edilen Abdililah Abdililah Benkirane'nin diğer partilerle yaptığı koalisyon görüşmelerinin dirençle karşılaştığı ifade edildi.

Kral Muhammed Essadis'in 2011'deki protesto gösterilerini yatıştırmak için bir takım yetkilerinden vazgeçmesi sebebiyle Kraliyet yanlılarının İslamcılarla hükümeti paylaşma konusunda isteksiz oldukları iddia edildi.

KRALİYET SARAYI REDDETTİ

Kraliyet Sarayı, Saray'ın bütün partilere eşit uzaklıkta olduğu ve Sarayın kurma çalışmalarına müdahil olduğu iddialarını reddeden bir açıklamada bulundu.

Ülkeyi 1600'lü yıllardan beri yöneten Kraliyet ailesine karşı, Arap baharından etkilenen halk Kraliyet yönetimine karşı gösteriler başlatmış, bunun üzerine Kral Muhammed Essadis'in yetkilerinin bir kısmından vazgeçerek ilk İslamcı Parti olan Adalet ve Demokrasi Partisine hükumet kurma yetkisi vermişti.

BİZE ULAŞIN