Katar'da "Ud Festivali"

Katar'ın başkenti Doha, aralarında Türklerin de olduğu udi, ud ustası ve musiki gruplarının katılımıyla düzenlenen "Ud Festivali"ne ev sahipliği yapıyor.

Katar'da Ud Festivali

Hükümete bağlı "Katara Kültürel Köyü" tarafından "Beşinci Tel" ismiyle düzenlenen festivalde, Türkiye, Mısır, Suriye, Irak, Katar, Suudi Arabistan ve Tunus'tan 14 udi ve ud ustasının yanı sıra 4 müzik grubu yer alıyor.

Festivale katılan sanatçılar tarafından Katara Kültür Köyü'ndeki Roma tiyatrosunda verdikleri konser yüzlerce kişi tarafından beğeniyle dinlendi.

Türkiye'den katılan udi İsmail Zafer, katılım ve program içeriği açısından böyle bir festivalin Ortadoğu'da ilk defa düzenlendiğini ifade etti. Zafer, "Festivalde, tarihi 1904 ya da 1907'ye dayanan dünyadaki nadir olarak nitelendirilebilecek udlar sergileniyor." dedi.

''DERS VERECEKLER''

Bu festivallin, özellikle Arap ülkelerindeki musikişinasların ehemmiyet verdiği ve halihazırda boş olan bir alanı doldurduğunu kaydeden Zafer, "Festivale, Türkiye'den katılan iki udi ve ud ustası, bu özgün sanata ilişkin ders verecek." diye konuştu.

Festivale katılan isimler arasında Türkiye'den Serhan Ayten, Tunus'tan Beşir el-Garbi ile Nida Mahmud ve Suriye'den Muhenned Nasr yer alıyor.

Konserlerin yanı sıra dünyadan nadir ud örneklerinin sergilendiği, enstrümanın tarihi ve gelişimine ilişkin seminerlerin düzenleneceği festivalin, salı gününe kadar devam etmesi öngörüyor.

BİZE ULAŞIN