Rusya'da metroda patlama! 14 ölü!

Rusya'nın St. Petersburg kentinde metro istasyonunda patlamanın meydana geldiği bildirildi. Patlamada 14 ölü, en az 25 yaralı var. Parça tesirli patlayıcının kullanıldığı bildirilen olay sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kentte bulunuyordu. Patlamanın terör saldırısı olduğu açıklandı.

Rusya'da metroda patlama! 14 ölü!

Rusya'nın St. Petersburg kentinde metro istasyonunda meydana geldiği bildirildi. Rusya Terörle Mücadele Komitesi patlamada 10 kişinin hayatını kaybettiğini ve 6'sı ağır 47 kişinin yaralandığını açıkladı. Ölü sayısı ilerleyen saatlerde 14'e ulaştı. Rus medyası ilk olarak Sennaya Ploşad ve Teknoloji Enstitüsü adlı iki ayrı metro istasyonunda iki ayrı patlama meydana geldiğini duyurmuştu. Ancak Rusya Terörle Mücadele Komitesi, bu bilgiyi yalanladı ve tek bir saldırı olduğunu bildirdi. Patlamanın Rusya'nın St. Petersburg kentinde Sennaya Ploschad ile Tekhnologichesky Institut metro durakları arasında meydana geldiği bildirildi.

PATLAMA TERÖR SALDIRISI

Rusya Başsavcılığı Sözcüsü Aleksandır Kurennoy, St. Petersburg metrosunda meydana gelen patlamanın "terör saldırısı" olduğunu vurgulayarak, geniş çaplı soruşturma başlatıldığını söyledi.

14 ÖLÜ

Rusya devlet ajansı Tass'ın geçtiği habere göre, patlamada ilk belirlemelere göre 14 kişi hayatını kaybetti, 6'sı ağır 47 yaralı var. Patlamaların Sennaya Ploşad ve Teknoloji Enstitüsü adlı iki ayrı metro istasyonunda meydana geldiği belirtiliyor. Rusya anti-terör komitesi patlamada 11 kişinin yaşamını yitirdiğini doğruladı. İki ayrı metro istasyonunda patlama olduğu belirtiliyor. Interfax olayda 200-300 gram TNT ile parça tesirli bir patlayıcı kullanıldığını bildirdi.

'3. BOMBA ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ' İDDİASI

Rus Fontanka gazetesinin haberine göre, olayın ardından Ploşad Vostaniya istasyonunda da patlamamış bir bomba bulundu. Bomba, güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildi. TASS'ın haberine göre ambulanslar olay yerine sevk edildi ve yaralılara müdahale ediyor. İlk etapta 17 ambulansın olay yerine ulaştığı, ancak sayılarının artmasının beklendiği belirtildi.

Rusya'da metroda patlama!

PATLAMA TREN PERONA YAKLAŞIRKEN GERÇEKLEŞTİ

Patlamaların trenin perona yaklaştığı sırada gerçekleştiği kaydedildi. Patlamanın ardından gelen ilk görüntülerde, bir metro vagonunun kapısının patlamanın şiddetiyle parçalandığı ve insanların duman ve toz bulutunun içerisinde yürüdüğü görülüyor.


ŞEHİRDEKİ TÜM METRO İSTASYONLARI KAPATILDI

Şehirdeki bütün metro istasyonlarının kapatıldığı belirtildi. Olayın ardından Moskova metrosunda da güvenlik önlemlerinin arttırıldığı belirtiliyor.SON METRO SALDIRISI YEDİ YIL ÖNCE YAŞANMIŞTI

Rusya'da daha önce de bir metro saldırısı olmuştu. 2010 yılında Moskova metrosunda gerçekleşen patlamada, 39 kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkedeki son büyük terör saldırıları ise, Aralık 2013'te Volgograd kentinde gerçekleşmişti. İntihar bombacıları bir otobüs ve tren istasyonunda kendilerini havaya uçurmuş, saldırılarda 35 kişi yaşamını yitirmişti.

DEAŞ'IN SADECE BİRKAÇ HAFTA ÖNCE YAYINLANAN AFİŞİ OLAY YARATTI!

BİZE ULAŞIN