Rusya’yı terör vurdu

St.Petersburg kenti metrosundaki patlamada 10 kişi öldü, 47 kişi yaralandı. Yetkililer patlamanın terör saldırısı olduğunu açıklarken Devlet Başkanı Putin temkinli konuştu

Rusya’yı terör vurdu
Rusya'nın St. Petersburg kenti metrosunun "Sennaya Meydanı" ile "Teknoloji Enstitüsü" istasyonları arasında TSİ 14.40'ta meydana gelen patlamada 10 kişinin öldüğü, 47 kişinin de yaralandığı belirtildi. Rusya Başsavcılığı Sözcüsü Aleksandır Kurennoy, St. Petersburg metrosunda meydana gelen patlamayı terör saldırısı olarak nitelendirdi.

İKİNCİ BOMBA İMHA EDİLDİ
Metro yetkilileri patlamanın içinde şarapnel bulunan patlayıcılarla gerçekleştirilmiş olduğunu açıklarken, görgü tanıkları patlamadan birkaç dakika önce bir adamın elindeki sırt çantasını raylara doğru fırlattığını gördüklerini anlattı. Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi (NAK) Ploshchad Vosstaniya istasyonunda da bir el yapımı patlayıcının da etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petronko da patlamanın iki istasyon arasında meydana geldiğini belirterek, "Makinist treni durdurmayarak doğru bir karar aldı. Trenin istasyona kadar ilerlemesi tahliyeyi kolaylaştırarak, ölü sayısının artmasını engelledi" dedi. Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Viktor Ozerov ise patlamanın Rusya Devlet Başkanı Putin'in kentte bulunması arasında bir bağlantı olduğunu ileri sürdü. Putin programında dün St. Petersburg'da bir medya forumuna katılmak ve Belaruslu mevkidaşı Aleksandr Lukaşenko ile görüşmek vardı. Olayın hemen ardından Putin'in patlamanın meydana geldiği yeri ziyaret etmek istediği, ancak güvenlik yetkililerinin uyarısıyla bundan vazgeçtiği belirtildi. Putin, ilerleyen saatlerde patlama bölgesine giderek kurbanlar için oluşturulan anı alanına çiçek bıraktı.

YILDIRIM'DAN DAYANIŞMA MESAJI
Başbakan Binali Yıldırım, Rus mevkidaşı Dimitri Medvedev'e bir mesaj göndererek terör saldırısında hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi. Yıldırım. yaralılar için de acil şifalar temennisinde bulundu. Dışişleri Bakanlığı da terör saldırısında hayatını kaybedenler için Rusya'ya başsağlığı diledi. Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, terörün her türlüsüne karşı olduğunu defaatle açıklamış bir ülke olarak bu alçak terör saldırısının şiddetle kınandığı belirtildi.

'TERÖR DAHİL TÜM NEDENLER ARAŞTIRILIYOR'
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg'da metroda gerçekleşen patlamaya ilişkin, "Patlamanın nedeni belli değil ve bunun için konuşmak da çok erken" dedi. Beyaz Rusya Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüşmesinin ardından bir açıklama yapan Putin, patlamaya ilişkin araştırmaların sürdüğünü, olayın en kısa sürede aydınlatılacağını ifade etti. Putin, "Patlamanın nedeni belli değil ve bunun için konuşmak da çok erken. Görevliler saldırının nedenini inceleyecek. Kuşkusuz ki, hem genel suç hem de terörün tezahürleri gibi tüm nedenler göz önüne alınmaktadır; göreceğiz. Soruşturma, kısa sürede olanlarla ilgili tüm cevapları verecektir" diye konuştu.

SALDIRGAN OLDUĞU İDDİA EDİLEN KİŞİNİN FOTOĞRAFI PAYLAŞILDI
Rus televizyonu Ren, St. Petersburg metrosundaki terör saldırısını gerçekleştirdiği iddia edilen kişinin fotoğrafını paylaştı. Patlamanın gerçekleştiği "Sennaya Meydanı" ve "Teknoloji Enstitüsü" istasyonları St. Petersburg'un merkezi sayılabilecek bir noktada yer alıyor ve günde 60 bin kişi kullanıyor.BİZE ULAŞIN