Türkiye: BM’de girişimlerimiz var

Türkiye: BM’de girişimlerimiz var
Cumhurbaskanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kimyasal saldırıya ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Putin ile görüstü. BM düzeyinde yürüttüğümüz girişimler var, fakat maalesef uluslararası toplum bütün bu girişimlere rağmen Suriye halkını yüz üstü bırakmaya devam ediyor. Biz bütün imkânlarla Suriye halkının yanında olacağız" dedi. İdlib'deki kimyasal saldırıya dünyanın dört bir yanından da tepkiler yagıyor:
- ABD Baskanı Donald Trump: Kimyasal saldırıya karşı harekete geçme sorumluluğum var. Dün (önceki gün) yapılanlar kabul edilemez. Suriye ve Esed'e karşı tavrım çok değişti. Bu olay kırmızı çizginin ötesinde çok çizgileri geçti.
- AB Konseyi Baskanı Donald Tusk: Saldırıyı gerçekleştirenler, hesap vermeli. Bu zalimliklerin en büyük sorumlusu Suriye rejimidir.
- Fransa: Cumhurbaşkanı François Hollande, askeri seçeneklerin değerlendirilmesi gerektigini belirterek Esad rejiminin saldırısını 'savas suçu' olarak niteledi.
- İngiltere Dışisleri Bakanı Johnson: Barbar rejim yaptıklarıyla, durum normale döndükten sonra görevde kalabileceğini düşünmemizi imkânsız hale getirdi. Rus Savunma Bakanlığı ise, İdlib'de kimyasal silah kullanmadığını, Suriye uçaklarının içinde zehirli gazların bulundugu cephaneligi hedef aldığını iddia etti.
BİZE ULAŞIN