Tomahawk füzesi özellikleri nelerdir? - ABD'nin kullandığı Tomahawk füzesi nedir?

ABD'nin dün gece saatlerinde Suriye'yi Tomahawk füzeleri ile vurmasının ardından bu füzenin maliyeti ve özellikleri araştırılmaya başladı. Peki ABD'nin Suriye hava üssünü vurduğu Tomahawk füzesi nedir? Tomahawk füzesinin özellikleri nelerdir? İşte Tomahawk füzesi özellikleri...

Tomahawk füzesi özellikleri nelerdir? - ABD'nin kullandığı Tomahawk füzesi nedir?

Dün gece saatlerinde ABD tarafından Suriye'nin bir hava üssü Tomahawk füzeleri ile vuruldu. Gelen bu haberlerin ardından ise Suriye'yi vuran Tomahawk füzelerinin özellikleri araştırılmaya başladı. Tomahawk füzelerinin özellikleri nelerdir? İşte tüm detaylar...

TOMAHAWK FÜZESİNİN MALİYETİ

Tomahawkların her biri 1.6 milyon dolar ABD, Suriye'deki hedefleri, Akdeniz'deki gemilerinden attığı Tomahawk füzeleri ile vurdu. Her biri 1 milyon 590 bin dolar fiyata sahip füzelerden 59 adet ateşlendi. Nokta atışı yapabilen ve seyir füzesi sınıfındaki Tomahawk'lar gemi, denizaltı veya karada konuşlu fırlatıcılardan (launcher) atılabiliyor.

TOMAHAWK FÜZESİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Askeri adı BGM-109 olan Tomahawk füzeleri ilk olarak 1991'deki Birinci Körfez Savaşı'nda Irak hedeflerine karşı kullanılmıştı. Körfez Savaşı, gemilerden atılan Tomahawk'lar ile başlamıştı. ABD'nin sadece İngiltere'ye sattığı bu füzeler, 1,100 kilometre menzile sahip. Toplam 1600 kilogram ağırlığındaki füze, 450 kilogramlık savaş başlığı taşıyor. Tomahawk'lar hedeflerini askeri uyduların hassas verilerini kullanarak buluyor.

Farklı başlıklara sahip olabiliyor
Amerikan Raytheon firmasının üretimi olan Tomahawk'lar, zırh delici, parça tesirli veya nükleer başlık taşıyabiliyor. Dördüncü nesil füzelerde, hareketli hedefler de takip edilip vurulabiliyor.

Hedefleri: Sığınaklar, radarlar, komuta merkezleri
Akıllı füze diye adlandırılıyor. Çünkü alçak irtifadan yeryüzüne paralel hareket ediyor, engellerin çevresinden dolanıyor, radara yakalanmıyor.

KÖRFEZ SAVAŞINDA KULLANILDI

İlk defa yoğun olarak 1991 Körfez Savaşı'da kullanılmıştır. ABD Deniz Kuvvetleri'nin yaptığı atışlarda 297 fırlatma görevi verilmiş, atış için yüklenen füzelerin 7'si teknik sorunlar sebebiyle fırlatıcıyı terkedememiştir. Fırlatılan 290 füzenin 242'si hedefi vurmuştur. 1993, 1996, 1998 ve 2003 yıllarında da Irak'a karşı kullanılan Tomahawk füzeleri, Sırp Cumhuriyeti'ne (1995 Kararlı Güç Harekatı), Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'ne (1999 Müttefik Gücü Harekatı) ve Afganistan'a (2001 Sonsuz Özgürlük Harekatı) yönelik bombardımanlarda da kullanıldı.

BİZE ULAŞIN