Prof. Dr. Aydın, Suriye'deki durumu değerlendirdi: ''Suriye ile ilgili ciddi bir gelişme beklemiyorum''

Prof. Dr. Aydın, Suriye'deki durumu değerlendirdi: ''Suriye ile ilgili ciddi bir gelişme beklemiyorum''

7 yıl sonra ilk kez Esad'ı hedef aldı. 'nın kontrol ettiği hava sahasını delerek rejime ait üsse bomba yağdırdı. Dünya karıştı. Prof. Dr. Mustafa Aydın, domino etkisi yaratan bu gelişmeyi Takvim'e anlattı. İşte, Prof. Dr. Aydın'dan İblid hava saldırısı yorumu!

'ın bu operasyonu hem iç kamuoyuna, hem Rusya'ya hem de Esad'a yönelikti. , Ruslar'ı küçümsedi, kendilerine eşit bir ortak olarak görmedi.

Rusya ise uzun zamandır NATO içinde bir zafiyet oluşturmaya çalışıyor. ve ile iyi ilişkiler kurarak Batı'yı içerden bölmeye çalışıyor...

, enerjiyi oligarkların elinden alıp kendine bağladı. Böylece Gürcistan ve 'nın Batı'yla irtibatını kopardı...

Dünya geçtiğimiz haftayı, ABD'nin Suriye operasyonu ile noktaladı. Trump, başkan olduktan sonra ilk operasyonel gücünü Suriye'de kullandı. Esad, muhaliflere kimyasal bomba yağdırınca Trump düğmeye bastı. Ruslar'ın kontrol ettiği hava üssüne füze attı. Kadir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Suriye üzerinde karşı karşıya gelen ABD ile Rusya arasındaki çatışmayı Takvim'e anlattı.

Çarlık Rusya's��ndan Rusya'ya nasıl bir gelenek var?

O dönemden bugüne değişen yanlar var. Ama değişmeyen özellikler daha fazla. Özellikle Ruslar'ın tarihe bakışı ve coğrafyası. Coğrafyanın dikta ettiği dış politika. Bütün bunlarda Rusya'nın kendine özgü özellikleri vardır.

Çarlık'tan Sovyetler'e geçişde köklü değişim mi oldu?

Çarlık 1917'de dağıldı ama farklı bir şekilde kurularak ama aynı imparatorluk içinde yine Ruslar'ın egemenliğinde bir devlet kuruldu. Bu imparatorluk havasında yönetilen bir devlet değildi ama Ruslar açısından pek fazla değişen bir şey yoktu. Bir rejim değişikliği bir anlamda.

BİZE ULAŞIN