Yurt dışında oy verme işlemi tamamlandı

Yurt dışında anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında oy verme işlemleri tamamlandı.

Yurt dışında oy verme işlemi tamamlandı

KANADA'DA OYLAR KULLANILDI

Kanada'da genelinde yaşayan 24 bin 767 Türk vatandaşı için Ottawa, Toronto, Montreal ve Vancouver'da 14 sandık kuruldu.

Yaklaşık bir ay önce açılmasına rağmen Türkiye'nin Montreal Başkonsolosluğu, yoğun çalışmalar sonucu referandum için hazır hale getirildi.

Türkiye'nin Kanada'daki bir diğer yeni diplomatik misyonu Vancouver Başkonsolosluğu da ilk kez bu referandumda sandık kurdu.

Türkiye'nin Vancouver Başkonsolosu Anıl Bora İnan yaptığı açıklamada, "Görev bölgemize giren ve bize bin 400 ila bin 600 kilometre uzaklıktaki Alberta ve şehirlerinden bile vatandaşlarımız geldi. Daha önce Toronto'ya gitmek zorunda kalan vatandaşlarımız, oylarını kullanırken devletimize de bu hizmet için teşekkür ettiler. Yurt dışı tek seçim bölgesi olduğu için, sadece Kanada'daki vatandaşlarımıza değil, ABD'den gelenlere de hizmet verdik. Sınırın öte tarafından Seattle'dan gelip oy kullananlar da oldu.'' dedi.

İnan, "En uç nokta olan Kanada'nın Vancouver ve ABD'nin Los Angeles kentleri, en son oyların kullanıldığı merkezler oldu. Bu iki kentte yerel saatle 21.00'de, TSİ 07.00'de kapanan sandıklarla tüm yurt dışı oy kullanımı da sona erdi." diye konuştu.

Öte yandan Kanada genelinde kayıtlı 24 bin 767 seçmenden 11 bin 729'u oy kullandı. Kanada'da referandum oylamasına katılım oranı yüzde 48 oldu.

Kanada genelinden 11 bin 729 oyun 6 bin 590'ı Toronto, 2 bin 811'i Montreal, bin 553'ü Vancouver ve geri kalan 775'i de Ottawa'daki sandıklarda kullanıldı.

AMERİKA'DA 32 BİN 920 SEÇMEN OY KULLANDI

Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği halk oylaması için ABD'de 1 Nisan'da başlayan oy verme süreci sona erdi.

Başkent Washington'ın yanı sıra New York, Los Angeles, Miami, Houston, Boston ve Chicago'da kurulan sandıklarda oylarını kullanan vatandaşlar, son gün de sandıklara yoğun ilgi gösterdi.

Resmi olmayan bilgilere göre 1 Nisan'da başlayan süreçte ABD genelinde toplam 32 bin 920 oy kullanıldı. Gümrüklerde kullanılan 2 bin civarındaki oy ile birlikte 16 Nisan halk oylaması için ABD'de kullanılan toplam oy sayısının 35 bini aşması bekleniyor.

Buna göre en fazla seçmene sahip New York bölgesinde toplam 12 bin 887, Washington'da 4 bin 376, Los Angeles'ta 4 bin 573, Boston'da 3 bin 213, Chicago'da 3 bin 140, Houston'da 2 bin 488 ve Miami'de ise 2 bin 243 kişi sandığa giderek demokratik tercihini yaptı.

Yetkililer, 1 Kasım 2015'teki son seçimlerde ABD'deki oy kullanma oranının yüzde 30 düzeyinde olduğunu hatırlatarak, halk olamasında yüzde 35 civarında gerçekleşen oranın memnuniyet verici olduğunu belirtti.

ABD genelinde 100 bin, New York çevresinde ise 40 bin civarında kayıtlı seçmen bulunuyor.

Oyların bugün Dışişleri Bakanlığının özel kuryeleri tarafından Türk Hava Yolları ile partili sandık saklama kurulu üyelerinin de eşliğinde İstanbul'daki yurt dışı seçim bölgesi bürosuna götürüleceği kaydedildi.

AVUSTRALYA'DA OY VERME İŞLEMİ SONLANDI

Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği halk oylaması için Avustralya'nın başkenti Canberra ile Melbourne ve Sydney'de kurulan sandıklarda 10 gündür devam eden oy verme işlemi sona erdi.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 44 bin 463 Türk seçmenin yaşadığı Avustralya'daki halk oylamasında 14 bin 359 seçmen oy kullandı. Türkiye'nin Canberra Büyükelçiliği ile Melbourne ve Sydney'deki başkonsolosluklarında kurulan sandıklarda 31 Mart'ta başlayan oy verme işlemi, bugün yerel saatle 21.00'de sona erdi.

Son seçimlerde ülke genelinde 11 bin 266 seçmenin oy kullandığı göz önüne alındığında, oy kullanan 14 bin 359 seçmen, sandığa yönelik ilginin arttığını ortaya koydu. Halk oylaması için gümrüklerde oy kullanan Türk seçmenin bu rakamı artırması bekleniyor.

KAZAKİSTAN'DA BİN 553 SEÇMEN OY KULLANDI

Anayasa değişikliği halk oylaması için Kazakistan'daki oy verme işlemi sona erdi.

Kazakistan'da yaşayan 4 bin 443 seçmenin üçte birinin sandık başına giderek oy kullandığı bildirildi.

AK Parti Kazakistan Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Samet Aslan yaptığı açıklamada, dün saat 09.00'da başlayan anayasa değişikliği halk oylamasının bugün saat 21.00'de sona erdiğini belirterek "Almatı'da 774, Astana'da 718 ve Aktau'da 61 olmak üzere toplam bin 553 seçmenimiz iradesini sandığa yansıttı. Genel olarak seçmenin üçte biri sandığa gitti." ifadelerini kullandı.

SUUDİ ARABİSTAN'DA 25 BİNİ AŞKIN KİŞİ SANDIĞA GİTTİ

Anayasa değişikliği halk oylaması için Suudi Arabistan'daki oy verme işlemi sona erdi.

Suudi Arabistan'da yaşayan Türk seçmenlerin, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması için Riyad Büyükelçiliği ve Cidde Başkonsolosluğunda kurulan sandıklarda cuma günü başlayan oy verme işlemleri, bugün saat 21.00 itibarıyla son buldu.

AK Parti Suudi Arabistan Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Enver Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Riyad'da 3 bin 71, Cidde'de ise 5 bin 251 olmak üzere toplam 8 bin 322 kişinin oy kullandığını belirtti. Geçen yıllardaki seçimlere göre yüksek katılım sağlandığını aktaran Yılmaz, "Suudi Arabistan'da kayıtlı olan 25 bin 743 kişinin yaklaşık yüzde 30'u, sandık başına gelerek iradelerini sandığa yansıttı." dedi.

BİRLEŞİK KRALLIK'TA OY VERME İŞLEMİ SONA ERDİ

Birleşik Krallık'ta yaşayan Türk vatandaşlarının, dört gün boyunca devam eden oy verme işlemi sona erdi.

Türk vatandaşları, dört gün boyunca başkent Londra'nın batısındaki Hammersmith Novotel Konferans Merkezi ile İskoçya'nın başkenti Edinburgh'taki Başkonsolosluk çalışma ofisinde kurulan sandıklarda oy kullandı.

Yerel saatle 21.00 itibarıyla başkent Londra ve Edinburgh'taki sandıklar kapandı.

HOLLANDA VE BELÇİKA'DA TÜRKLER SANDIĞA GİTTİ

Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği halk oylaması için Belçika'da yaşayan Türk vatandaşlarının oy verme işlemi sona erdi.

Hollanda'da yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği halk oylaması için ülkede üç bölgede kurulan sandıklarda oy kullanma işlemi sona erdi.

Lahey kentinde bulunan merkeze gelen vatandaşlar son günde de oy kullandı.

BİZE ULAŞIN