Büyük Okyanus’un Pink Floyd’u

Pembe kıskacıyla çıkardığı ses bir rock konserinden daha yüksek... Bu sesle avını felç ediyor. Yeni keşfedilen olağanüstü karides türüne efsanevi rock grubu Pink Floyd’un adı verildi

Büyük Okyanus’un Pink Floyd’u
Oxford Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi zooloğu Dr. Sammy de Grave, yeni keşfedilen bir tabanca karidesine hayranı olduğu İngiliz rock grubu Pink Floyd grubunun adını verdi. Tabanca karideslerinin biri diğerinden çok daha büyük olan iki kıskacı bulunuyor. Panama'nın Büyük Okyanus (Pasifik) açıklarında keşfedilen ve 'Synalpheus pinkfloydi' adı verilen yeni türün ayırt edici özelliği ise kıskacının pembe (pink) renkte olması. Bu karides türü kıskacı açıp kapatarak olağanüstü yükseklikte ses çıkarabiliyor. Bu ses okyanustaki en yüksek seslerden biri. Tabanca sesinden ve ortalama bir rock konserinden daha yüksek olan bu ses küçük balıkları felç ediyor hatta öldürüyor.

MÜTHİŞ SICAKLIK
Yüksek basınçlı bir kabarcık oluşturan bu 'ses dalgası' 210 desibele ulaşabiliyor. Ses dalgası kabarcıkları yaklaşık 1 salise kadar 4400 santigrat derecelik bir sıcaklığa ulaşıyor. Bu sıcaklık neredeyse Güneş yüzeyindeki sıcaklıkla eşit. Tabanca karideslerinin bazı türleri ses gücüyle kayaları da oyabiliyor. Yeni türü keşfeden ve ona Pink Floyd adını veren Dr. Grave "Ben 14 yaşındayken çıkan 'The Wall' albümünden beri Pink Floyd dinliyorum. Ayrıca 2005'te yeniden bir araya geldikleri Hyde Park'taki 'Live8' konserini de canlı izledim. Tabanca karideslerinin yeni türüne ad vermek, sonunda benim favori grubuma bir saygı duruşunda bulunmanın harika bir fırsatını sağladı" dedi.


Zoolog Dr. Sammy de Grave, koyu bir Pink Floyd hayranı.

ALBÜM KAPAĞINA MONTAJLANDI
Oxford'daki ekip pembe kıskaçlı karidesi Pink Floyd'un 'Animals' ve 'The Wall' albümlerinin kapak resimlerine 'montajladı'. Animals albümünün orijinal kapağında pembe bir domuz Londra'daki Bettersea Güç İstasyonu üzerinde uçuyordu. Yeni imajda ise pembe karides istasyonun tepesinde görülüyor.
BİZE ULAŞIN