‘Bombaların anası’ CIA destekli militanların açtığı tünelleri yıktı

ABD’nin Afganistan’da ilk kez kullandığı 10 tonluk füzenin 1980’lerde Sovyetler’e karşı kullanılan tünelleri vurduğu ortaya çıktı

‘Bombaların anası’ CIA destekli militanların açtığı tünelleri yıktı
ABD Hava Kuvvetleri'nin "tüm bombaların anası" olarak bilinen 10 tonluk GBU-43 silahını ilk kez Afganistan'da kullanması dünyada ses getirirken, söz konusu bombanın 1980'li yıllarda açılan tünelleri hedef aldığı öne sürüldü. ABD merkezli CNN, günümüzde terör örgütü DEAŞ militanları tarafından kullanılan tünellerin, Sovyetler Birliği işgaline karşı CIA'nın desteklediği gruplar tarafından açıkladığını yazdı. ABD'nin önceki gün bombaladığı Nangarhar eyaletinin Achin bölgesinin, bir dönem de El Kaide'nin lideri ve 11 Eylül saldırılarının arkasındaki isim olan Usame Bin Ladin'e ev sahipliği yaptığı, Bin Ladin'in bizzat bu tünelleri kullandığı belirtildi. Uzmanlar, ABD'nin şimdiye kadar kullandığı bombaların tünelleri yıkabilecek kadar etki oluşturamadığını ancak GBU- 43'ün tüm tünelleri imha ederek en az 37 teröristin ölümüne neden olduğunu kaydetti.

Bu da 'Tüm bombaların babası'
ABD'nin (MOAB) adıyla andığı 10 tonluk GBU-43 silahına karşılık Rusya'nın "Tüm Bombaların Babası" (FOAB) lakaplı silahı bulunuyor. Nükleer haricindeki en kuvvetli füzeler olan bombalardan Rus yapımı FOAB, ABD'li benzerinin dört katı güce sahip.
BİZE ULAŞIN