Dış basının 'evet' hazımsızlığı!

Her fırsatta Türkiye'nin yükselerek ilerlemesini hazmedemeyen batı medyası, Türk halkının hür iradesiyle karar verdiği referandumdan çıkan 'evet' sonucuna da saygı göstermiyor ve hazmedemiyorlar.

Dış basının 'evet' hazımsızlığı!

Günlerdir yapılan haberlerde halk oyu 'evet' olmasına rağmen, seçim öncesi tahmin edilen orana nazaran sonucun az çıkmasına değinerek, kazanmış değil de, kaybedilmiş gibi bir algı üzerinde durulmaya devam ediliyor.

ONLARDA OLUNCA MEŞRUİYET SORGULAMADILAR!

2016 Haziran ayında İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasını öngören halk oylamasından çıkan sonuç yüzde 51,9 ile evet olurken yüzde 48,1 oranında hayır çıkmıştı. Bir sonraki gün İngiltere medyası, ülkenin AB'den ayrılacağını yazdı, ancak meşruiyet sorgulamadı.

GÖLGELEMEK İSTİYORLAR

Avrupa'nın yine prestijli gazeteleri, 'Seçmen neden AB'den ayrılmak istiyor? Bundan sonra yolumuza nasıl devam edeceğiz? Önümüzdeki süreç nedir?' soruları üzerinde durulmuştu. Ancak yine aynı medya tarafından, Türkiye'den çıkan demokratik sonucun meşruiyeti sorgulanıp, özellikle 'diktatörlük, keskin ayrışma, bölünme, çok az bir oranla kazanma, geniş kapsamlı yetki' terimleri üzerinde durularak seçim sonucu gölgelenmek isteniyor.

BİZE ULAŞIN