Evet zaferini sindiremediler

Referandumda milli iradenin verdiği kararın ardından yurtdışındaki Türkiye karşıtları iyice çileden çıktı. Almanya’dan Hollanda’ya, Danimarka’dan Belçika’ya birçok ülkeden Türkiye’ye yönelik şantaj ve tehditler gelmeye başladı

Evet zaferini sindiremediler
Referandum sürecinde 'hayır' oyu kullanılması çığırtkanlığı yapan Avrupa ülkeleri, Türk seçmenden tokadı yiyince şaşkına döndü. Sonucun hayır çıkacağından emin olan ancak sandıklar açılınca neye uğradıklarını şaşıran politikacılar, durumu hazmedemeyince 'evet' oyu kullanan Avrupalı Türklere saldırmaya başladı. Avrupa Birliği'nin Türkiye ile müzakereleri durdurmasını isteyenler de oldu, 'Evet' oyu kullananların Türkiye'ye gönderilmesini isteyenler de. Pazar gününün ardından çifte vatandaşlık tartışması başlatanlara Türkiye'yi ekonomik yaptırımlarla dize getirmek isteyenler de eklendi.
Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in partisi CDU ile Martin Schulz'un partisi SPD, Türkiye'yi Avrupa Konseyi'nden ihraç etmekle tehdit etti.
Avusturyalı Milletvekili Alev Korun: Halk oylaması öncesi "Hayır" kampanyasına ve terör örgütünün toplantılarına katıldığı ortaya çıkan Korun, Türkiye'nin Avrupa Konseyi tarafından yeniden denetim sürecine alınabileceğini söyledi.
Almanya Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir: Avrupalı Türkleri ırkçı Alman Pegida oluşumuna benzeterek "Mücadele etmeliyiz" dedi.
Almanya'daki iktidardaki koalisyonun büyük ortağı Hıristiyan demokrat CDU partisinin Başkan Yardımcısı Thomas Strobl, "Almanya'daki Türkiye kökenlilerin çifte vatandaşlığında düzenlemeye gidilmesi gerekiyor" dedi.
Hollanda'da aşırı sağ ırkçı Geert Wilders'in lideri olduğu PVV ile CDA partileri çifte vatandaşlığın kaldırılmasını istiyor. Bu arada PVV'nin bu amaçla bir yasa tasarısı hazırlamakta olduğu belirtildi.
Hollanda Özgürlük Partisi Lideri Geert Wilders Hollanda'da sandıktan yüzde 70,94 oranında 'evet' oyu çıkması üzerine deliye döndü. "Tercihleri 'evet' olanlar Türkiye'ye dönsün" dedi.
Almanya Sol Parti Meclis Fraksiyonu Eş Başkanı Sahra Wagenknecht, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "terörist" deme gafletinde bulunup PKK'lılar ile kol kola girdi. Seçimin ardından, "Türkiye ile müzakereler dursun" dedi.

AVRUPA'DA 'EVET' YASAKLANDI 'HAYIR' DESTEKLENDİ
Avrupa'da bazı ülkeler, anayasa değişikliği için yapılan halk oylaması propaganda sürecindeki taraflı tavırlarıyla dikkati çekti.
Hollanda: "Evet" kampanyası yasaklarında en dikkat çeken ülke oldu. 10 Mart'ta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın iki ayrı salon programı belediye tarafından iptal edildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 11 Mart'taki toplantısı, salon verilmeyince gerçekleştirilemedi. Firari HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ise, Avrupa'daki terör yandaşlarının kurduğu "Avrupa Hayır Platformu'nun" etkinliği kapsamında 4 Mart'ta sahneye çıktı.
Almanya: Ülkede ilk olarak 2 Mart'ta Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın konuşması iptal edildi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin de programlarına 5 Mart'ta izin verilmedi. Buna karşın, "Hayır" kampanyasına herhangi bir zorluk çıkarılmadığı gibi, siyasiler, basın yayın kuruluşları hatta Münih Bavyera Opera binası açıkça bu yönde kampanya yürüttü.
Avusturya: 10 Mart'ta düzenlenmesi öngörülen eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Bursa Milletvekili Muhammed Müfit Aydın'ın programı güvenlik gerekçesiyle iptal edildi. Buna karşın "Hayır" kampanyasına ise herhangi bir zorluk çıkarılmadı. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, 24 Şubat'ta "Hayır" kampanyası nedeniyle Viyana'ya iki günlük bir ziyarette bulundu. Terör örgütü PKK'ya ağır silahlar taşıdığına ilişkin görüntüleri ortaya çıkan firari HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız, 6 Şubat'ta "Hayır" kampanyası kapsamında konuşma yaptı.
Belçika: Anvers şehrinde düzenlenecek ve MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Güler'in konuşma yapacağı iki toplantı engellendi.
BİZE ULAŞIN