Fransa’da terör gölgesinde seçim

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Paris’te düzenlenen terör saldırısının, Türk Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği’ni de koruyan polis timini hedef aldığı ortaya çıktı

Fransa’da terör gölgesinde seçim
Fransa halkı cumhurbaşkanlığı seçimi heyecanı yaşarken Paris'in ünlü bulvarı Champs-Elysee'de bir polis memurunun öldüğü ve terör örgütü DEAŞ'ın üstlendiği saldırının Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'nin önündeki polis aracına yönelik gerçekleştiği ortaya çıktı. Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, saldırı sırasında ofisinde çalışmakta olan Türkiye'nin Kültür ve Tanıtma Müşaviri Serra Aytun'un kendisini araması ile saldırıdan haberdar olduğunu, elçilik personelinin sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi. Fransız basını, Fransa vatandaşı Karim Cheurfi'nin (39), 2001'de bir polisi öldürüp ve iki polisi yaralamaktan 20 yıl hapis cezasına çarptırıldığını, neden serbest bırakıldığının ise bilinmediğine işaret etti. Paris Savcısı François Molins, ölü ele geçen saldırganın yanı başında DEAŞ'ı savunan el yazısı ile bir mesaj çıktığını açıkladı. Saldırıyla ilgili bir kişi Belçika'- nın Antwerp kentinde teslim oldu.

50 BİN POLİS GÖREV YAPACAK
Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu öncesi adaylar terör eylemi dolayısıyla kampanya etkinliklerini durdurdu. Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, acil bir güvenlik zirvesi düzenlerken, Başbakan Bernard Cazeneuve, seçimler için 50 bin polis gücünün seferber edileceğini bildirdi.

SALDIRI TÜRKİYE'Yİ KORUYAN EKİBE YAPILDI
Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, saldırının Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'nin önünde bulunan polis aracına yönelik gerçekleştiğini belirterek, "Aracın, genel manada güvenlik tedbirlerinin uygulanması bağlamında orada olduğunu anlıyoruz. Maalesef, bizim de, Büyükelçiliğimiz Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'nin de güvenliğini sağlamakla görevli bu ekibe, talihsiz, hain alçakça bir saldırı gerçekleştirildi" diye konuştu. Dışişleri Bakanlığı'nın yayımladığı yazılı açıklamada ise saldırı kınanarak, "Bu zor günde dayanışma içinde olduğumuz dost Fransız milletine ve Fransız polis teşkilatına başsağlığı diliyoruz. Yakınını kaybedenlere sabır, yaralılara da acil şifalar temenni ediyoruz" denildi.
BİZE ULAŞIN