Ölüm cezasına çarptırılan mahkumun infazı ertelendi

ABD'nin Arkansas eyaletinde ölüm cezasına çarptırılan bir mahkumun infazı, kendisinden önceki hükümlünün infazında ortaya çıkan sorunlar nedeniyle federal bir yargıç tarafından geçici olarak durduruldu.

Ölüm cezasına çarptırılan mahkumun infazı ertelendi

Ölümcül iğne vurulan ve ölümü 14 dakika süren mahkum Jack Jones'un ardından infaz edilmesi planlanan Marcel Williams, avukatının Jones'un infazının "sorunlu" olduğunu gerekçe göstermesinin ardından ertelendi.

Washington DC yargıçlarından Kristine Baker ise avukatın talebi üzerine infazı geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

ÖLÜMÜ SIRASINDA İŞKENCE GÖRDÜ

Yargıç Baker'in Williams'ın infazını, iğne yapılarak öldürülen Jones'un ölümü esnasında işkence gördüğü gerekçesiyle durdurduğu belirtildi.

Williams'ın avukatı, yetkililerin Jones'un aşırı kilosundan dolayı 45 dakika boynunda iğne yapacak yer aradığını, daha sonra ise vücudunun farklı bir bölgesinden iğne yaparak infaz ettiklerini kaydetti. Jones'un ağırlığının 200 kilogramın üzerinde olduğu bildirildi.

''BEN BİR CANAVAR DEĞİLİM''

Mahkumun infaz edilmeden önce kısa bir mektup yazarak üzgün olduğunu dile getirdiği aktarıldı. Jack Jones'un mektubunda, "Umut ediyorum ki zaman içerisinde benim gerçekten nasıl bir insan olduğumu anlarsınız. Ben bir canavar değilim." ifadesini kullandığı bilgisi verildi.

İnfaz edilen Jones, birden fazla kadına yönelik tecavüz ve cinayet suçlarından ölüm cezasına çarptırılmıştı.

İnfazı ertelenen Williams da 1994 yılında genç bir kadını kaçırarak tecavüz etmiş, ardından ise onu öldürmüştü.

ABD'de pazartesi günü öldürülen Jones dahil olmak üzere 2017 yılında toplam 8 mahkumun infazı gerçekleştirildi. Geçen sene ise 20 mahkum infaz edilmişti.

ABD'DE, 11 GÜNDE 8 KİŞİ İDAM EDİLECEK

BİZE ULAŞIN