Çin yurtiçinde geliştirdiği ilk uçak gemisini denize indirdi

Çin kendi kaynaklarıyla geliştirdiği ve ürettiği ilk uçak gemisini denize indirdi. Ülke çevresinde Kuzey Kore kaynaklı gerilimin arttığı bir dönemde denize indirilen uçak gemisi, Çin'in Güney Çin Denizi'nde artan askeri nüfuzunu da temsil ediyor.

Çin yurtiçinde geliştirdiği ilk uçak gemisini denize indirdi

Çin devlet gazetelerinde yer alan askeri uzmanların verdiği bilgiye göre, ülkenin kuzeyindeki Dalian limanında inşa edilen uçak gemisinin tüm donanım ve silahlarının takılması 2020 yılını bulacak. Uçak gemisi bu tarihte tam anlamıyla göreve başlayacak.

Uçak gemisinin denize indirilmesi askeri çevreler için sürpriz teşkil etmiyor. Çin hükümetinin varlığını 2015 sonunda teyit ettiği uçak gemisinin uzaydan çekilmiş fotoğrafları ve geliştirme çalışmaları hakkındaki haberler aylardır Çin basınında yer alıyor.

Xinhua haber ajansında yer alan habere göre, gövdesinin inşaatı tümüyle biten uçak gemisinin motor, aktarma organları ve pervane dahil tüm ana bileşenleri yerleştirildi. Toplam 50,000 ton ağırlığa sahip gemi, Çin'in geliştirdiği Shenyang J-15 savaş uçaklarını taşıyabilecek.Çin ilk uçak gemisi Liaoning'i 1998 yılında Ukrayna'dan satın aldı. Çin'de yenilenen uçak gemisi yolculuğu sırasında İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçmişti.

Yeni uçak gemisini geliştirme çalışmaları Ukrayna'dan alınan geminin yenilenmesi sırasında edinilen becerilerden güç aldı. Çin uçak gemisi geliştirme programının ayrıntılarını devlet sırrı olarak saklıyor.

BİZE ULAŞIN