Cumhurbaşkanlığı’ndan Makedonya’ya çağrı: Sağduyulu olun

Makedonya’daki meclis başkanlığı seçiminde parlamentoyu basma ve vekilleri rehin alma olayına Türkiye’den “Sağduyuyu elden bırakmayın” çağrısı geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk toplumuna “Duruşunuzu koruyun” dedi

Cumhurbaşkanlığı’ndan Makedonya’ya çağrı: Sağduyulu olun
Arnavutlar ve Makedonlar arasındaki gerginliğin had safhada olduğu Makedonya'da önceki gün Makedon milliyetçilerinin meclisi basması ve milletvekilleriyle gazetecileri rehin alması dünyanın tepkisini çekti. Avrupa'dan bölgede sükunet çağrıları gelirken, meseleyi yakından takip eden Türkiye Cumhurbaşkanlığı "Balkanlar da huzurun ve kalıcı barışın tesisi konusunda kilit öneme sahip bir ülke olan Makedonya'nın, içinden geçtiği bu zor dönemi, tarafların sağduyusuyla bir an önce geride bırakmasını diliyoruz. Türkiye olarak, kadim tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğumuz Makedonya'yı, huzurlu geleceği yolunda attığı tüm adımlarda desteklemeye devam edeceğiz" açıklamasını yayımladı.

"TÜRKLER İTİDALİ KORUSUN"
Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Şiddet, hiçbir soruna çare olamaz. Olaylarda zarar gören herkese ülkem adına 'geçmiş olsun' diyorum. En başından beri hadiselerden uzak duran Makedonya'daki Türk toplumundan itidalli tavırlarını korumalarını özellikle bekliyoruz" ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanlığı da "Dost Makedonya'da benzeri olayların tekrarlanmamasını temenni ediyoruz. Siyasi parti temsilcilerini sağduyuya ve sorunlara diyalogla çözüm bulmaya davet ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Önceki gece yaşanan olaylarda, Makedon milliyetçisi İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya'nın Ulusal Birliği Demokratik Partisi ile Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) öncülüğündeki taraflar arasında gerginlik yaşanmış, yeni meclis başkanının seçilmesi için planlanan oturum ertelenmişti. Oturum ertelenmesine rağmen mecliste çoğunluğu elinde bulunduran SDSM öncülüğündeki siyasi partiler, Arnavut partisi Demokratik Bütünleşme Birliği'nden Talat Caferi'yi meclis başkanı seçince milliyetçiler meclisi basmıştı.
BİZE ULAŞIN