Brezilya eski devlet başkanı Lula rüşvet suçlamalarını reddetti

Brezilya eski devlet başkanı Lula rüşvet suçlamalarını reddetti

Brezilya eski devlet başkanı Luiz Inacio Lula de Silva, hakkındaki rüşvet suçlamalarını reddetti ve yeniden aday olacağını söylediği 2018 seçimleri için “Daha önce başkan olmak için hiç bu kadar istek duymamıştım” dedi.

  • DHA
  • Dünya
  • Perşembe 11.05.2017 14:23

Brezilya'da ülkenin en itibarlı iki adamı karşı karşıya geldi. Lula, baktığı yolsuzluk davaları nedeniyle neredeyse ulusal kahraman ilan edilen Yargıç Sergio Moro'ya ifade verdi. Sokaklar ise Lula'nın destekçileriyle doluydu.

Parana eyaletinin başkenti Curitiba'da, zengin ve güçlü bir iş insanını hapse attıktan sonra ünlenen 13. Federal Mahkemesi yargıcı Sergio Moro, eski Devlet Başkanı Lula'ya hakkındaki rüşvet iddialarını sordu. Lula ise hakkındaki bütün suçlamaları reddetti. Duruşma basına kapalı yapıldı ve yargıç Moro, Lula'nın ifadesinin dışarıya sızmaması için mahkeme salonuna cep telefonuyla girilmesini yasakladı.

Hakkında 5 farklı dava bulunan Lula savcılık tarafından 2006-2012 yılları arasında inşaat şirketi OAS'ın kamuya ait petrol şirketi Petrobras'tan menfaat sağlaması karşılığında sahil kenarında tripleks bir apartman dairesi almakla suçlanıyor. Lula'nın destekçileri de asıl amacın Lula'yı itibarsızlaştırmak olduğuna inanıyor.

LULA BAŞKAN OLACAĞINI YİNELEDİ

Protestolara karşı sabahın erken saatlerinden itibaren kentte ve mahkeme binasının çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Lula, ülkenin çeşitli yerlerinden kendisine destek vermek için otobüslerle Curitiba'ya gelen taraftarlarının "Lula, Brezilya halkının savaşçısı" sloganları arasında mahkeme binasına girdi.

Yaklaşık 5 saat süren duruşmanın ardından taraftarlarına seslenen Lula, kendisine karşı önyargılı davranan basına çattı. Lula, 2018 seçimlerinde başkan adayı olacağını da açıklayarak, "Daha önce başkan olmak için hiç bu kadar istek duymamıştım" dedi.

Ancak 2018'deki seçimlere kadar mahkemeden ceza alır ve karar, üst mahkeme tarafından onaylanırsa Lula'nın adaylığı mümkün olamayacak.

BİZE ULAŞIN