Kenya'da halk 8 Ağustos'ta sandık başına gidecek

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da halk 8 Ağustos'ta, devlet başkanının yanı sıra milletvekili, senatör, vali ve ilçe temsilcilerini belirlemek üzere sandık başına gidecek.

Kenya'da halk 8 Ağustos'ta sandık başına gidecek

Yaklaşık 47 milyon nüfusa sahip ülkede seçimlerde 19 milyondan fazla Kenyalı oy kullanabilecek.

Kenya Bağımsız Seçim ve Sınırlar Komisyonuna (IEBC) göre, ülkede 8 Ağustos'ta düzenlenecek devlet başkanı seçiminde 8 aday yarışacak.

Genel seçimde ise bin 470 milletvekili, 258 senatör, 180 vali ve çok sayıda ilçe temsilcisi adayı olmak üzere 16 binden fazla kişi seçilmek üzere mücadele edecek. 35 kayıtlı siyasi partinin bulunduğu ülkede seçim kampanyaları da 28 Mayıs'ta başlayacak.

KIYASIYA REKABET BEKLENİYOR

Devlet başkanı yarışında özellikle mevcut Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta ile muhalefet partilerinin ortak adayı Raila Odinga arasında kıyasıya bir rekabet yaşanması bekleniyor.

Kenya'nın ilk Devlet Başkanı Mzee Jomo Kenyatta'nın oğlu 55 yaşındaki Kenyatta ikinci kez başkanlık koltuğuna oturmak için çaba gösterecek.

Ülkede 1997, 2007 ve 2013'te düzenlenen devlet başkanı seçimlerine de katılan ancak üçünü de kaybeden 72 yaşındaki Raila Odinga da bu seçimde tekrar şansını deneyecek.

Ülkedeki beş ana muhalefet partisini tek çatı altında toplayarak Ulusal Süper İttifakı Partisini (NASA) kuran Odinga, muhalefet partilerinin ortak adayı olarak yarışacak.

MAKUMLAR İLK DEFA OY KULLANACAK

Kenya Yüksek Mahkemesinin kararıyla 117 hapishanedeki 8 binden fazla Kenyalı mahkum da ülke tarihinde ilk defa seçimlerde oy kullanacak.

Mahkumlar sadece 8 Ağustos'taki devlet başkanı seçiminde oy verebilecek.

Ülkede, seçimler nedeniyle güvenlik önlemleri de arttırıldı. Kenya Polis Teşkilatından yapılan açıklamada, seçim süresince görev yapacak polis sayısının 180 bine çıkarıldığı bildirildi.

AB GÖZLEMCİ GÖNDERECEK

Öte yandan Avrupa Birliği (AB) de seçimler öncesi ülkeye, 100'e yakın gözlemci göndereceğini duyurdu.

Kenya'da 2007'deki genel geçimlerde farklı etnik kökenlerden gelen adayların sonucu kabul etmemesi üzerine karşıt görüşlü grupların seçim sonuçlarını protesto etmesiyle başlayan olaylarda binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Kenya'da 2013'teki genel seçimde ise geniş çaplı şiddet olayı yaşanmazken Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta başkanlık seçiminde oyların yüzde 50,7'sini alarak rakibi Raila Odinga'yı 8 bin oy farkla mağlup etmişti.

BİZE ULAŞIN