G7 bitti çile bitti

İtalyanlar perşembe günü Akdeniz’de kurtardıkları yaklaşık bin 500 göçmenin karaya çıkmasına, G7 liderlerini ağırladıkları için izin vermemişti. Zirvenin bitmesiyle göçmenler Napoli’de karaya çıkarıldı

G7 bitti çile bitti
İtalya'nın Sicilya adasındaki G7 zirvesinin sona ermesiyle birlikte perşembe günü Akdeniz'den kurtarılan ancak güvenlik gerekçesiyle karaya çıkmalarına izin verilmeyen göçmenlerin çilesi de bir miktar olsun hafifledi. Zirve kapsamında ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada liderlerine ev sahipliği yapan İtalyan yetkililer, denizden kurtarılan göçmenlerin karaya çıkmasına izin vermedi. Bu nedenle, aralarında 22'si hamile olmak üzere 207 kadın ve en küçüğü bir haftalık olmak üzere 140 çocuğun da bulunduğu yaklaşık bin 500 göçmen iki gün boyunca 600 kapasiteli "Prudence" gemisinde yaşamak zorunda kaldı.

İKİ GÖÇMEN GEMİDE ÖLDÜ
Hayatlarını tehlikeye atarak Akdeniz'e açılmak durumunda kalan göçmenler, G7 zirvesinin sona ermesiyle birlikte önceki gün Napoli'de nihayet karaya çıkabildi. Fransa merkezli sivil toplum kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), gemiden iki göçmenin de cansız bedeninin karaya çıkarıldığını duyurdu. İzleme örgütlerinin verilerine göre bu yıl başından beri Akdeniz'de ümit yolculuğuna çıktıktan sonra yaşamını yitiren göçmenlerin sayısı bin 500'ü geçmiş durumda.
BİZE ULAŞIN