Tankerli bomba Kabil’i yıktı: 90 ölü

Afganistan’ın başkenti Kabil’de elçiliklerin bulunduğu bölgede su tankerine bomba yüklenerek gerçekleştirilen terör saldırısında 90 kişi yaşamını yitirirken, 461 kişi yaralandı

Tankerli bomba Kabil’i yıktı: 90 ölü
Afganistan'ın başkenti Kabil bir kez daha terör saldırısının hedefi oldu. Başkentin merkezinde bulunan ve yabancı temsilciliklerin yer aldığı Zanbak Meydanı'nda yerel saat ile 08.25'te yani mesai saatinin başladığı en yoğun olduğu anlarda bir araca yüklenen bombanın patlaması sonucu gerçekleştirilen saldırıda 90 kişi yaşamını yitirirken, 461 kişi de yaralandı. Kurbanların çoğunun sivil Afganlar olduğu belirtildi. Kabil polis sözcüsü, Kabil'de yaşanan en büyük bombalamalardan biri olduğu sanılan saldırının yoğun trafik görülen bir cadde üzerinde bulunan Alman büyükelçiliğinin girişine yakın bir noktada meydana geldiğini açıkladı. Saldırıda yaklaşık 10 milyon dolarlık maddi hasarın meydana geldiği açıklandı.
?
DEAŞ ÜSTLENDİ
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada Kabil'deki Alman Büyükelçiliği'nin bazı çalışanlarının saldırıda yaralandıklarını belirtti. Saldırının gerçekleştirildiği yerin yakınında aynı zamanda başkanlık sarayı ile Türkiye, İngiltere, Fransa, Hindistan, Japonya ve Çin büyükelçilikleri bulunuyor. Patlamanın ardından bölgedeki bütün elçiliklerde hasar oluştu. Patlamanın gerçekleştiği Zanbak Meydanı 3 metre yüksekliğinde duvarlarla çevrili ve Afganistan'ın en güvenli alanı olduğu biliniyor. Olay yerine yüzlerce metre uzaktaki evlerin camlarını kıran, kapılarını söken patlamanın, bir su tankeri içine gizlenmiş bir bombayla meydana geldiği söyleniyor. Taliban, saldırıda herhangi bir sorumluluğu olmadığını açıkladı. Rus basını ise saldırıyı terör örgütü DEAŞ'ın üstlendiğini yazdı. Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım, Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah'a taziye mesajı gönderdi.

TÜRK ELÇİLİĞİ HASAR GÖRDÜ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kabil'deki saldırı en güvenli bölgede meydana geldi. Patlamanın etkisiyle büyükelçilik binamız hasar gördü. Personelimizden yaralanan olmadı" dedi. Dışişleri kaynakları büyükelçiliğin maddi hasara uğraması nedeniyle bir kısım personelin Türkiye'ye getirileceğini duyurdu. Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamayla saldırıyı kınadı.
BİZE ULAŞIN