Siber saldırı Körfez’de diplomatik deprem başlattı

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Yemen Libya ve Maldivler, Katar ile diplomatik ilişkileri kesme kararı aldı

Siber saldırı Körfez’de diplomatik deprem başlattı
Suudi Arabistan liderliğinde 7 ülke, Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldı. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, ülkenin milli güvenliği için ilişkilerin kesildiğini bildirdi. Diplomatik krize bir hack'leme neden oldu. Katar Resmi Haber Ajansı, 23 Mayıs'ta Katar Emiri'ne atfedilen "ABD'ye karşı ve İran'ı destekleyici" açıklamalar yayınladı. Ancak Katar hükümeti hemen, ajansın siber saldırıya uğradığını ve haberlerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu. Ancak diğer ülkelerin basınında Emire ait açıklamalar kullanılmaya devam edildi.

DOĞAN'DAN ALGI OPERASYONU
Kriz üzerine Katar'da halk marketlere akın etti. Ancak Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) kullandığı fotoğrafın, 2012'de Kanada'da çekildiği ortaya çıktı.

KATAR: İFTİRA KAMPANYASI
Katar, 7 ülkenin diplomatik ilişkileri kesme kararını kınadı. Katar Dışişleri Bakanlığı "Karar haksız ve asılsız suçlamalar üzerine kurulu" dedi. Açıklamada Katar'ın bir süredir "amacı devlete zarar vermek olan ve tamamı uydurma olan bir iftira kampanyasına maruz kaldığına" işaret edildi.

TÜRKİYE ÇÖZÜM İÇİN DEVREDE
Türkiye, krizin başlamasıyla birlikte çözüm için aktif olarak devreye girdi. Ankara, söz konusu ülkelerin, aralarındaki görüş ve yaklaşım farklılıklarını diyalog yoluyla çözmeleri temennisinde bulundu. Ayrıca, dost ve kardeş ülkeler arasında yaşanan anlaşmazlığa en kısa sürede çözüm bulunması hususunda üzerine düşeni yerine getirmeye hazır olduğunu bildirdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Türkiye'nin üzerine düşen vazifeleri yerine getirmeye hazır olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Bölgemizin barış ve istikrar arayışının sürdüğü, tüm bölge ülkelerinin bu ortak hedefler doğrultusunda gerekli adımları atmasına ihtiyaç duyulduğu bir dönemde Körfez İşbirliği Konseyi üyelerinin kendi aralarındaki meseleleri müzakere, diyalog ve iletişim yoluyla çözmeleri gerekir." ANKARA
BİZE ULAŞIN