Son Dakika... İran'da çifte terör saldırısı

İran'da meclise ve Ayetullah Humeyni'nin türbesine düzenlenen saldırılarda 12 kişinin öldüğünü ve 39 kişinin yaralandığı belirtildi. İran İşçi Haber Ajansına (ILNA) konuşan İran Sağlık Bakanlığı yetkilisi Abbas Zarinejad, bu sabah İran Meclisi ve Humeyni'nin türbesine otomatik silahlı kişiler ve intihar eylemcileriyle düzenlenen saldırılarda yaralanan 39 kişinin Tahran'daki çeşitli hastanelerde tedaviye alındığını söyledi. Fars Haber Ajansı'na göre saldırıları DEAŞ üstlendi. Devlet televizyonu IRIB de, saldırganlardan birinin kendisini parlamentoda havaya uçurduğunu ileri sürdü. Gelen son dakika haberine göre; Humeyni türbesinde ikinci bir patlamanın gerçekleştiği iddia edildi. Reuters: İran'da rehine krizi sona erdi, teröristlerin tamamı ölü ele geçirildi.

Son Dakika... İran'da çifte terör saldırısı

Son dakika haberi: İran'da parlamentoda silahlı saldırının ilk görüntüleri ortaya çıktı

İran'da meclise ve Ayetullah Humeyni'nin türbesine düzenlenen saldırılarda 12 kişinin öldüğü ve 39 kişinin yaralandığı belirtildi.

İran İşçi Haber Ajansına (ILNA) konuşan İran Sağlık Bakanlığı yetkilisi Abbas Zarinejad, bu sabah İran Meclisi ve Humeyni'nin türbesine otomatik silahlı kişiler ve intihar eylemcileriyle düzenlenen saldırılarda yaralanan 35 kişinin Tahran'daki çeşitli hastanelerde tedaviye alındığını söyledi.

Zarinejad, saldırılarda hayatını kaybedenlerle ilgili net bilginin henüz ellerinde olmadığını aktardı.

Sağlık Bakanlığı yetkilisi ayrıca, Tahran hastaneleri ve sağlık ekiplerinin tüm imkanlarıyla her türlü senaryoya hazırlıklı olduğunu dile getirdi.

İran Parlamentosu'nun içinden yeni görüntüler

İran'daki terör saldırısını DEAŞ üstlendi

Terör örgütü DEAŞ, İran Meclisi ve Humeyni Türbesi'nde düzenlenen saldırıyı üstlendi.

DEAŞ'a ait olduğu bilinen sosyal medya hesabında, "Tahran'ın merkezindeki Meclis ve Humeyni Türbesi saldırısını İslam devleti savaşçıları yaptı." ifadesi kullanıldı.

Bu sabah gerçekleştirilen saldırılarda Mecliste en az 8, Humeyni'nin türbesinde ise en az 2 kişi yaralanmıştı. Meclis içerisinde çatışmaların devam ettiği bildirilmişti.

İran Meclisi'nde çatışma anı

İşte o patlama anının ilk fotoğrafı;

İranlı milletvekili Elias Hazrati, 3 silahlı saldırganın iki sivili yaraladığını belirtirken, bir yetkili saldırganlardan birinin tutuklandığını belirtti. Hazrati, saldırganlarda kalaşnikof model silah ve bir de tabanca olduğunu ifade etti.

İRAN'DA ÜST ÜSTE İKİ SALDIRI...

"SALDIRGANLARDAN BİRİ SİYANÜRLE İNTİHAR ETTİ"

İran'ın İngilizce yayın yapan televizyonu Press TV, saldırganlardan birinin siyanür içerek intihar ettiğini iddia etti.

İran parlamentosunda rehineler olduğu da ileri sürülüyor.

İran Meclisi'nde silahlı saldırı

İRAN SALDIRISININ ARKASINDA KİM VAR?

Dışişleri Bakanlığı'ndan taziye mesajı

Bu sabah saatlerinde Tahran'da İran İslami Danışma Meclisi ile İmam Humeyni Türbesi'ne yönelik terör saldırıları düzenlendiği, saldırılarda hayatını kaybedenler ve yaralılar olduğu üzüntüyle öğrenilmiştir. Bu menfur saldırıları kınıyor, hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyor, yakınları başta olmak üzere İran halkına ve hükümetine taziyelerimizi sunuyor ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.


İKİNCİ SALDIRI HUMEYNİ TÜRBESİNDE

İran devlet televizyonu, Ayetullah Humeyni'nin türbesi önünde de silahlı saldırı düzenlendiğini duyurdu. Saldırıda yaralananlar olduğu bildirildi. Öte yandan Anadolu Ajansı İran merkezli muhabiri Mustafa Melih Ahıshalı, "İran devrim lideri Humeyni'nin türbesinin bulunduğu noktada da bazı olaylar olduğu ve yaralıların bulunduğu bilgisi geliyor" dedi. Tesnim haber ajansı, Humeyni türbesinin önünde yaralılar olduğunu aktardı

İran'da çifte saldırı

İRAN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

İran İçişleri Bakanı, saldırı bölgelerindeki durumun kontrol altına alındığını ve endişelenecek bir şey olmadığını söyledi.

'KENDİNİ PATLATTI' İDDİASI

Mehr haber ajansı, Humeyni türbesine saldıran üç kişiden ikisinin gözaltına alındığını, üçüncü saldırganın 'intihar yeleğini' infilak ettirdiğini duyurdu. Olayda toplamda, 1 ölü 5 yaralı olduğu ifade ediliyor.

Humeyni Türbesi'ne de ateş açıldığı öğrenildi.

İran'da üçüncü saldırı iddiası

İran'da üçüncü saldırı gerçekleştiği iddia ediliyor...Imam Khomeini metro istasyonu saldırıya uğradığı iddia ediliyor...

BAŞBAKAN YARDIMCISI KURTULMUŞ SALDIRIYI KINADI

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İran Meclisi'nde ve devrim lideri Ayetullah Humeyni'nin türbesi önünde yaşanan terör saldırılarını kınadı.

Kurtulmuş, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, "Dost ve kardeş bölge halkları ayrışmayı, kaos ve çatışmayı hedefleyen provokasyonlara karşı her zaman dikkatli olmalıdır. Terörün dini, mezhebi, meşrebi, ırkı olmaz. Kimden gelirse gelsin terör, bir insanlık suçudur. İran'da kamu binalarına yönelik hain terör saldırısını kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, İran halkına başsağlığı diliyorum." açıklamasında bulundu.

BİZE ULAŞIN