Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev İstanbul'da hayatını kaybetti

Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev İstanbul'da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti

Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev İstanbul'da hayatını kaybetti

Azerbaycan'ın Enerji Bakanı Natik Aliyev, dün rahatsızlanarak kaldırıldığı İstanbul "Florence Nightingale" hastanesinde, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı.

İstanbul'da tedavi gören Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natig Aliyev, geçen hafta rahatsızlanarak Azerbaycan'ın Merkezi Nefçiler Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Daha sonra Türkiye'ye götürülmüş ve tedavisi İstanbul'da devam ettirilmişti. Enerji bakanı Natig Aliyev, 23 Kasım 1947 yılında Bakü'de doğmuştu.

SOCAR'IN BAŞKANLIĞINI YAPMIŞTI

Sovyetler Birliği döneminde Azerbaycan enerji sektöründe yönetici olan 69 yaşındaki Aliyev, Azerbaycan'ın devlet enerji kurumu SOCAR'ın başkanlığını yapmıştı.

2013 YILINDA ENERJİ BAKANLIĞI'NA GETİRİLMİŞTİ!

Aliyev, 1993-2005 yılları arasında SOCAR yönetim kurulu başkanlığı görevini de yürütmüştü. 2005 yılında enerji ve sanayi bakanı olan Aliyev, 2013 yılında da enerji bakanlığına getirilmişti.

Büyük çaplı enerji sözleşmeleri için yabancı şirketlerle yapılan müzakerelerde ülkesini temsil eden Aliyev, küresel petrol üretimi kısıntısı konusunda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinin toplantılarına da katılmıştı.

Cenazesi bugün Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye getirileceği öğrenildi.

"Durumu son derece ağırdı"

Sağlık Bakanı Akdağ, gazetecilerin İstanbul'da yaşamını yitiren Azerbaycan Enerji Bakanı Natık Aliyev ile sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Uçaktan yeni indiğim için ölümüyle ilgili henüz bilgi sahibi değilim. Olayın şu tarafını biliyorum sadece, bizden, birkaç gün önce, Azerbaycan tarafından bir talep oldu. Bu talep üzerine biz buradan ambulans uçağımızı götürdük ve o değerli bakanımızı, kardeşimizi Türkiye'de tedaviye getirdik ama çok ağır bir durumda gelmişti Türkiye'ye. Durumu son derece ağırdı. Şu anda bendeki malumat bu."

BİZE ULAŞIN