İngiltere Başbakanı Kraliçe'den yetki aldı

İngiltere'de seçim sonuçlarıyla geleceği tartışmaya açılan Başbakan May'in hükümeti kurmak için Kraliçe'den yetki aldı

İngiltere Başbakanı Kraliçe'den yetki aldı

İngiltere Muhafazakar Parti Başkanı Theresa May, İngiltere Kraliçesi Elizabeth'i ziyaretinin ardından, yeni hükümeti kendisinin kuracağını açıkladı. May'in, 10 milletvekiline sahip Demokratik Birlik Partisi'nin (DUP) desteğinde bir "azınlık hükümeti" kurması bekleniyor.

YETERİNCE GÜVEN VERİYOR!

Kraliçe'yi ziyaretinin ardından geldiği Downing Street 10 Numara'daki Başbakanlık Konutu önünde kısa bir açıklama yapan May, "Yeni hükümeti ben kuracağım" dedi. May, hükümeti kurmak için Demokratik Birlik Partisi'ndeki "dostları ile birlikte" çalışacaklarını açıkladı.
May, partisinin parlamentoda çoğunluğu kazanamaması üzerine Kuzey İrlanda'daki Demokratik Birlik Partisi'deki (DUP) "dostları"ndan gelecek desteğe güvendiğini söyledi ve "Özellikle Demokratik Birlik Partisi'ndeki dostlarımız ve müttefiklerimiz ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz" dedi.
May, iki partinin uzun yıllardır güçlü ilişkileri bulunduğunun altını çizerek, "Bu güçlü ilişkilerimiz de bana Birleşik Krallık'ın tamamının çıkarı için birlikte çalışabileceğimiz için yeterince güven veriyor" diye ekledi.

Muhafazakar Parti'nin, Demokratik Birlik Partisi'nin desteğiyle Avam Kamarası'nda oluşturacakları "muhafazakar ittifak" yasa çıkaracak çoğunluğa ulaşabiliyor. Muhafazakar iki partinin vekillerinin toplamı, çoğunluk sayısı olan 326'yı geçiyor.

Buna göre, Muhafazakar Parti, henüz durumu netleşmeyen bir sandalyeyi de kazanırsa, sandalye sayısı 319'a çıkıyor. Theresa May'in "Birlikte çalışacağız" dediği Demokratik Birlik Partisi'nin kazandığı 10 sandalye ile birlikte mahafazakar ittifakın toplam milletvekili sayısı 329'a yükseliyor.
Buna alternatif olarak kurulabilecek bir ilerici ittifak ise çoğunluğa ulaşamıyor. Buna göre, İşçi Partisi'nin 261 sandalyesine, İskoç Ulusal Partisi 35, Liberal Demokratlar 12, Plaid Cymru 4 ve Yeşil Parti 1 sandalye ile toplam 313 sandalyeye ulaşabiliyor.

Partilerin oy yüzdeleri ise şöyle: Muhafazakar Parti yüzde 42.4, İşçi Partisi yüzde 40.1, Liberal Demokratlar yüzde 7.3, SNP yüzde 3.1, UKIP yüzde 1.9, Yeşiller yüzde 1.6

YEŞİLLER PARTİSİ'NİN OY ORANLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR

2015 yılındaki genel seçimlerle karşılaştırıldığında İşçi Partisi'nin oylarını yüzde 5.5 artırdığı İskoça Ulusal Partisi, Liberal Demoratlar, aşırı sağcı UKIP ve Yeşiller Partisi'nin de oy oranlarında düşüş yaşandığı görülüyor.
İngiltere Parlamentosu Avam Kamarası'ndaki toplam 650 sandalye için, İngiltere'den 553, İskoçya'dan 59, Galler'den 40 ve Kuzey İrlanda'dan da 18 milletvekili seçiliyor. Tek başına iktidara gelebilmek için ise partilerin en az 326 sandalyeyi garantilemeleri gerekiyor.kanalize etmeye ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

İngiltere'de koalisyon dönemi

BİZE ULAŞIN