Paralel barın 92’lik kraliçesi

En yaşlı jimnastikçi olarak Rekorlar Kitabı’na giren 92 yaşındaki Johanna Quaas, Berlin’de katıldığı “70 yaş ve üstü” yarışmasında beşinci oldu. Alman sporcu “Hastalığım yok, ilaç kullanmam” dedi

Paralel barın 92’lik kraliçesi
Dünyanın en yaşlı jimnastikçisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren 92 yaşındaki Alman Johanna Quaas, Berlin'deki jimnastik yarışmasında beşinci oldu. Uluslararası Alman Jimnastik Festivali kapsamında gerçekleşen yarışmada, 70 yaş ve üstü kategorisinde yarışan Quaas performansıyla izleyicileri şaşırttı. Paralel bar üzerinde yaptığı hareketlerle yarışmada beşinci sıraya oturan Quaas'ın yarışma için 6 ay hazırlandığı kaydedildi. Alman basını yaşlı sporcu için "Paralel barın kraliçesi, yine yeşil jimnastik kıyafetinin içinde, yaşına göre inanılmaz olan esnekliğini, doğruluğunu ve gücünü kanıtladı" ifadelerini kullandı. 1925 doğumlu jimnastikçinin hayat hikâyesine gelince... Küçük yaşta jimnastiğe başlayan ve ilk jimnastik yarışmasına 10 yaşında katılan Quaas, II. Dünya Savaşı'nın kariyerine engel olması sebebiyle spor hocalığı yapmaya başlamış. Ancak 57 yaşında tekrar yarışmalara katılma kararı almış. 86 yaşında en yaşlı jimnastikçi olarak Rekorlar Kitabı'na giren Quass'ın 11 madalya kazandığı belirtiliyor.

'YÜZÜM YAŞLI KALBİM GENÇ'
Quaas, "Yüzüm yaşlı olabilir. Ama kalbim hâlâ genç. Belki jimnastiği bıraktığım gün benim ölüm günüm olur. Hastalığım yok hiç ilaç kullanmam" dedi.
BİZE ULAŞIN