Son dakika: ABD'li senatör Washington'da vuruldu!

ABD'li senatörlerin beyzbol oynadığı sahada silahlı saldırı gerçekleşti. Olayda senatör Steve Scalise vuruldu. Çok sayıda kişi yaralandı. 50-100 kurşun sesi duyuldu. Scalise'ın danışmanlarından birinin de yaralandı.

Son dakika: ABD'li senatör Washington'da vuruldu!

ABD'de başkent Washington yakınlarında Alexandria kentinde bir beyzbol sahasında uğradığı silahlı saldırıda yaralanan ABD Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Parti Denetçisi Louisiana vekili Steve Scalise'nin sağlık durumunun stabil olduğu bildirildi.

Virginia eyaletinin Alexandria kentinde meydana gelen silahlı saldırıda ABD Kongre üyesi ve diğer 4 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Saldırıyla ilgili açıklama yapan Alexandria Polis Şefi Michael Brown, 07.09'da ilk çağrıyı aldıklarını ve 3 dakika içinde olay yerine intikal ettiklerini söyledi. Saldırıda 5 kişinin vurulduğunu belirten Brown, saldırgan ve yaralananlarla ilgili detaylı bilgi vermekten kaçındı.

Amerikan medyasında saldırganın gözaltında olduğu bildirilirken, Brown bu bilgiyle ilgili henüz bir değerlendirme yapmayacağını bildirdi.

Daha sonra saldırıyla ilgili yazılı açıklama yapan Scalise'in ofisi ise "Kalçasından vurulan Kongre üyesinin ameliyata alındığını ve sağlık durumunun stabil olduğunu" bildirdi.

- "Saldırgan beyaz bir erkek"

Olaya tanıklık eden Temsilciler Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Mo Brooks, Amerikan CNN kanalına yaptığı açıklamada, saldırıda Scalise'nin yanı sıra aralarında iki polisin de olduğu birkaç kişinin daha yaralandığını, saldırganın orta yaşlarda beyaz bir erkek olduğu dile getirdi.

Yazılı açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump da kendisinin ve Başkan Yardımcısı Mike Pence'in olayı yakından takip ettiğini bildirdi.

Trump, açıklamasında, "Bu trajediden dolayı oldukça üzüntülüyüz. Dualarımız Kongre üyeleri, çalışanları, Kongre polisi, ilk yardım görevlileri ve olaydan etkilenen diğer kişilerle birliktedir." ifadelerini kullandı.

- "Kötü yaralandı ancak tamamen iyileşecek"

Daha sonra Twitter hesabından konuyla ilgili paylaşımda bulunan Trump, "Gerçek bir dost ve vatansever olan Louisiana vekili Steve Scalise kötü yaralandı ancak tamamen iyileşecek. Dualarımız kendisiyle." açıklamasını yaptı.

- "Katliam olabilirdi"

Ancak olay yerinde olan bir diğer Kongre üyesi Cumhuriyetçi Rand Paul ise Amerikan CNN kanalına yaptığı açıklamada, "Saldırgandan 50-60 civarında silah sesi duyduk. Ardından Kongre polisi cevap verdi. Eğer Kongre polisi olmasaydı katliam olabilirdi." ifadelerini kullandı.

Saldırının ardından Kongrede yapılması planlanan birçok oturumun ya iptal edildiği ya da ertelendiği kaydedildi.

Polis, silahlı saldırının yaşandığı bölgeyi güvenlik çemberine alırken olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

STEVE SCALISE KİMDİR?

Cumhuriyetçi Parti'nin çoğunluk lideri olan 51 yaşındaki Steve Scalise 2008 yılından beri Louisiana Eyaleti'nin Temsilcisi olarak görev yapıyor. Scalise Cumhuriyetçi Parti'nin üç numarası olarak gösteriliyor.

ABD'li senatör Washington'da vuruldu!

BİZE ULAŞIN