ABD’lilerin hayret verici cahilliği

ABD’lilerin hayret verici cahilliği

ABD Süt Ürünleri Geliştirme Merkezi tarafından yapılan araştırmanın sonuçları bir kez daha ABD vatandaşlarının bilgisizliğini kanıtladı. 18 yaş üstü binden fazla yetişkin ile yapılan araştırmaya göre ABD nüfusunun yüzde 7'si çikolatalı sütün kahverengi ineklerden geldiğine inanıyor. Çikolatalı sütün, süt, çikolata ve şeker kullanılarak üretildiğini bilmeyen ABD'lilerin birçok konu hakkında ne kadar bilgisiz oldukları daha önce yapılan birçok araştırmada da gözler önüne serilmişti. İşte onlardan bazıları:
Missouri Üniversitesi'nin araştırmasına göre, hamburgerin ana vatanı ABD'de her 5 yetişkinden biri hamburgerin sığır etinden yapıldığını bilmiyor.
Kaliforniya'daki bir okulun 4 - 5 ve 6'ncı sınıf öğrencilerine sorular yönelten araştırmacılar, öğrencilerin yarısından fazlasının soğan ve marulun bitki olduğunu bilmediğini ortaya çıkardı. Her on öğrenciden 3'ünün de peynirin sütten yapıldığını bilmediği gözlemlendi.
ABD merkezli National Geographic dergisinin araştırmasında Amerikan gençlerinin yüzde 11'i ABD'yi harita üzerinde bulamadı.
Amerikan haber dergisi Newsweek tarafından yapılan "vatandaşlık testi" isimli araştırmada, katılımcıların yüzde 70'i anayasanın ne olduğunu açıklayamadı. ABD'de, İngiltere'ye karşı bağımsızlığın kazanılması sebebiyle kutlanan Bağımsızlık Günü'nün tarihi ise katılımcıların yüzde 7'si tarafından bilinemedi.

BİZE ULAŞIN