İdlib’de Türkiye-Rusya güneyde Ürdün-ABD

İdlib’de Türkiye-Rusya güneyde Ürdün-ABD
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın: Suriye konusunda Türkiye- Rusya-İran arasında işleyen mekanizma var

Katar krizi aşılır. Uzun vadede Türk-Arap ilişkilerinin daha da güçleneceği konusunda herkes mutabık

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde muhabirlerle sahurda bir araya geldi.
Kalın'ın açıklamaları şöyle:
"Sayın Cumhurbaşkanımız yeni göreve atanması vesilesiyle hem Veliaht Prens Muhammed bin Selman hem de Kral Selman bin Abdülaziz ile birer telefon görüşmesi yaptı. Türk- Suud ilişkilerinin bundan sonra güçlenerek devam edeceğinin altı çizildi.
Biz özellikle Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin geliştirilmesi noktasında bu atamanın inşallah hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Körfez'in en büyük ve en güçlü ülkesi, İslam dünyasının ise en büyük ülkelerinden birisi olarak Suudi Arabistan'ın Katar'la yaşanan gerilimin düşürülmesi ve krize barışçıl bir çözüm bulunması noktasında oynayacağı önemli bir rol var.

KATAR 'A TALEPLER İLETİLECEK
Katar konusunda yapıcı bir tutum içerisinde olduk. Bize düşen görevler söz konusu olduğunda gerekli adımları atacağımızı ifade ettik. Katar tarafına Kuveyt üzerinden bir liste ulaştırılacak.
Burada somut talepler ve Katar'ın yapması gereken olacak. Ağırlıklı olarak Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır olmak üzere dört ülkenin taleplerini ileteceklerini ifade ettiler. Muhtemelen önümüzdeki birkaç gün içerisinde bu talep listesi Katar tarafına iletilecek.
Tabii biz de takip edeceğiz. Somut olarak taleplerin ne olduğunu biz de takip edeceğiz, değerlendireceğiz.

G-20'DE GÖRÜŞECEK
Suudi Arabistan'ın özellikle Hadimul Haremeyn Şerifeyn Selman bin Abdülaziz'in oynayacağı rol önem arz ediyor. Katarlıların ise "Blokaj kaldırılsın, biz ondan sonra oturup konuşalım" gibi bir yaklaşımı var. "Bu endişe ve talepler neyse masada konuşalım" diyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımız bu çerçevede hem Muhammed bin Selman'la hem Selman bin Abdülaziz ile bu konuları paylaştılar. Bayramdan sonra Cumhurbaşkanımızın 7-8 Temmuz'da G20 zirvesi için bir Almanya seyahati olacak. Orada yoğun bir G20 gündemi bizi bekliyor. Orada da Kral Selman'la bir görüşmesi olacak. Şu anda onun programı üzerinde çalışılıyor.
Uzun vadede Türk-Arap ilişkilerinin daha da güçleneceği konusunda herkes mutabık. Bu kriz bir şekilde aşılır.
Ne kadar sürer, bilemiyorum. Ama bu kriz aşılır. Türk-Arap, Türk-Suud, Türk-Katar ilişkileri bâkîdir.
Suriye konusunda Astana ve Cenevre süreci devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın 3 Mayıs'ta Soçi'ye yaptığı ziyarette kararlaştırılan bir çatışmasızlık bölgeleri oluşturulması ve bunun mekanizmalarının kurulması kararı var. Bununla ilgili teknik çalışmalar devam ediyor.
Dört ana çatışmasızlık bölgesi belirlendi. Buralara kim, nasıl konuşlanacak?
Oradaki asayişi nasıl sağlayacak?
Süreci kim, nasıl izleyecek?
Çatışmasızlık bölgeleriyle ilgili Türkiye, Rusya ve İran arasında bir mekanizma kuruldu. Bir çalışma grubu var. Geçen hafta Putin'in Suriye özel temsilcisi Lavrentiyev buradaydı. Biz de onunla oturduk detaylı bir şekilde konuştuk. Şimdi teknik heyetler bu çatışmasızlık bölgelerinin lojistiğini tartışıyorlar.

ABD GÖREV ALACAK
Muhtemelen İdlib bölgesinde ağırlıklı olarak bizler ve Ruslar, Şam etrafında ağırlıklı olarak Rusya-İran, güneyde Deraa bölgesinde Ürdün'ün ve Amerikalıların içinde yer alacağı bir mekanizma üzerinde çalışılıyor.
Hatta Rusların bir önerisi var: Belki Kırgızlar, Kazaklar belirli sayılarda güç gönderebilirler. Bu görev gücü içerisinde onlar da yer alabilir. O mekanizmanın birinci amacı, ateşkesi daha yapısal hâle getirmek. Oralarda bu güçler bulunduğu zaman onların çatışma ihtimalini minimize etme imkânı olacak. Ama bu çok detaylı bir çalışma gerektiriyor. Haritalara bakılıyor, kim nereden girecek, kaç asker nerede olacak... Temmuz'daki Astana toplantısına kadar bunun daha somut bir şekil almasını bekliyoruz.
BİZE ULAŞIN