Mekke’de teröre sert tepki

Mekke’de teröre sert tepki
Suudi Arabistan'ın Mekke ve Cidde şehirlerindeki terör hücrelerine yönelik operasyonunda, kutsal topraklara saldırı hazırlığında olan teröristlerle yaşanan çatışmaların ardından başta Türkiye olmak üzere Müslüman ülkeler bir kez daha terörü lanetledi.
Dışişleri Bakanlığı Mescid-i Haram'ı hedef alan saldırı teşebbüsünü şiddetle kınadığını açıkladı. Açıklamada, "Bu hain teşebbüsün önlenmiş olmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz" denildi.
Katar, Mısır, Lübnan ve Cibuti gibi ülkelerin yanı sıra Arap Parlamentosu, İslam İşbirliği Teşkilatı ve El Ezher gibi kurumlar da, Kâbe'yi hedef alan teröristlere yönelik sert açıklamalarda bulundu.
Mısır Dışişleri Bakanlığı 'kutsal toprakların güvenlik ve istikrarını bozmayı amaçlayan terörist saldırı planlarını en güçlü şekilde kınadıklarını' duyururken, Lübnan Başbakanı Saad el Hariri'nin ofisinden yapılan açıklamada "Kâbe'ye saldırı düzenleme sınırına ulaşan sapkın grup" denildi.
Katar Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, kutsal toprakları hedef alabilecek eylemlerin İslam dinince kutsal sayılan mekânların saygınlığına yapılmış açık bir saldırı olduğu ve milyonlarca Müslüman'ın duygularının provoke edildigi belirtildi. El Ezher Üniversitesi de kutsal topraklarla umrecilerin güvenliğine yönelik terör eylemi planını şiddetle kınadığını açıkladı."YURTDIŞINDA PLANLANDI"
Teröristlerden birinin intihar yeleği kullanarak kendini patlattığını, 1'i kadın 5 teröristi de tutukladıklarını belirten Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı açıklamasında, "Planı bozulan terörist ağ, Mescid-i Haram'a el uzatarak tüm kutsallığı ihlal etti. Yurtdışından yönetilen ve ülkedeki güvenlik ve istikrarı bozmaya yönelik bir planı uygulamaya çalışıyorlardı" ifadelerini kullandı.3 KATLI EV YIKILDI
Kâbe yakınlarındaki Ecyad el-Masafi Mahallesi'nde hücre eve yapılan operasyonda polisle silahlı çatışmaya giren canlı bomba kendini patlatarak 3 katlı evin yıkılmasına neden oldu.
BİZE ULAŞIN