Cerablus’ta özgür bayram

Cerablus’ta özgür bayram
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteğiyle DEAŞ'tan temizlenen Cerablus'taki Suriyeliler, uzun süre sonra Ramazan Bayramı'nı huzurla kutladı. Çocuklar seyyar parklarda oynarken Suriyeliler, "Bayramı Türk askeri sayesinde özgür ve mutlu geçiriyoruz" dedi.

NÜFUS 60 BİNE ÇIKTI
İç savaşın başladığı günden beri bayramları, hava saldırıları, top atışları altında geçiren Suriyeliler, bayrama bu kez mutlu girdi. 24 Ağustos'ta Fırat Kalkanı Harekâtı'nın ilk adımında DEAŞ'lı teröristlerden kurtarılan Cerablus, huzurlu günlerine geri döndü. DEAŞ işgalindeyken nüfusu 5 bine kadar inen ilçede Türkiye'nin desteğiyle hayat yeniden başladı.

'TÜRKİYE SAYESİNDE'
İlçenin teröristlerden temizlenmesiyle birlikte nüfus 60 bine kadar çıktı. İlçe halkı bayram namazı için camilere akın etti. Cerabluslular, namaz sonrası da DEAŞ döneminde tahrip edilen mezarlıklara gidip yakınlarının kabirlerinde dua etti. Bayramın coşkusu en çok yaşayanlar ise yine çocuklar oldu. Sabah saatlerinden itibaren sokakları dolduran çocuklar, kapı kapı dolaşıp şeker topladı, kendileri için hazırlanan seyyar parklarda da gönüllerince oynadı. Oyun parkına gelen çocuklardan Fatma Abdullah, "Cerablus artık çok güzel. Türkiye okulumuzu onardı. Artık rahatça dolaşabiliyorum. Bize destek veren tüm Türk halkına teşekkür ediyorum" dedi. Öte yandan sivil geçişlere açılan Öncüpınar ve Cilvegözü sınır kapılarından da ramazan boyunca yüz binlerce Suriyeli mülteci geçiş yaptı. 70 bin kişi Kilis'te bulunan Öncüpınar sınır kapısından geçerken, Reyhanlı'dan İdlib'e ise 120 binden fazla Suriyeli geçiş yaptı.
BİZE ULAŞIN