Cumhurbaşkanlığı'ndan kritik Kudüs çağrısı

Cumhurbaşkanlığı'ndan kritik Kudüs çağrısı

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Mescid-i Aksa'da yaşananlarla ilgili flaş açıklamalarda bulundu.

  • Dünya
  • Perşembe 20.07.2017 15:33

Filistin halkı yalnız değildir, Mescid-i Aksa yalnız değildir"

"Özellikle son dönemde Kudüs'te Mescid-i Aksa civarında yaşanan hadiselerin bizim için son derece rahatsızlık verici gelişmeler olduğunu ifade etmeliyim. Güvenlik ya da terörle mücadele gerekçesiyle özellikle Mescid-i Aksa'nın Harem-i Şerif'in etrafının sarılması, metal dedektörler konması, Filistinli Arap ve diğer Müslüman bireylerin girişinin bu şekilde perdelenmesi ya da engellenmeye çalışılması kabul edilebilir bir durum değildir.

Biz bunları aynı el-Halil Camii'nde olduğu gibi, 1994 ve sonrasında yaşanan hadiselerde olduğu gibi Mescid-i Aksa'nın statüsünün adım adım değiştirilmesinin bir parçası olarak görüyoruz ve bundan büyük endişe duyuyoruz. Mevcut statünün korunması, Filistinlilerin sahip olduğu uluslararası haktan doğan en temel haklarıdır. Buradan geri adım atılması söz konusu değildir. Zira Filistin halkı, yalnız değildir, Mescid-i Aksa yalnız değildir. Mescid-i Aksa, İsrail'in bir mülkü değildir, orası Filistinlilerindir, bütün Müslümanlarındır. Uluslararası hukukun yanı sıra, ibadet özgürlüğü açısından da Mescid-i Aksa'ya, Harem-i Şerif'e giriş çıkışlarda bu tür kısıtlamalara gidilmesi kabul edilebilir bir şey değildir. Tersinden bir uygulama yapılsaydı, herhangi bir İslam ülkesinde Hristiyanların veya Yahudilerin dini mabetlerine, kutsal mekanlarına giriş çıkışlarda böyle kısıtlamalar acaba getirilseydi o ülkelerin tepkisi, Batılı ülkelerin tepkisi ne olurdu? Bunu hep birlikte düşünmemiz gerekir. Burada Avrupa ülkelerinin, Amerika Birleşik Devleti'nin sessizliğini de bozması gerektiğini düşünüyoruz."

Kalın, yarın özellikle cuma namazı münasebetiyle orada yeni hadiselerin, çatışmaların yaşanmasını da arzu etmediklerini belirtti.

Bütün tarafların, uluslararası kamuoyunun bu konuda seslerini yükseltmesi ve İsrail'in bu politikadan vazgeçmesi çağrısında bulunan Kalın, "Şunun da altını çizmek isterim ki, bu tür hadiseler yaşanırken Müslüman ülkelerin başka konuları birbirleriyle ihtilaf ederek enerjilerini heba etmeleri de aslında şu anda içinde bulunduğumuz hazin tabloyu ortaya koyması açısından üzüntü verici bir durumdur." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan kritik Kudüs çağrısı

Mescid-i Aksa’ya sahip çıkın

BİZE ULAŞIN