İsrail zulümde sınır tanımıyor

İsrail zulümde sınır tanımıyor

İsrail’in Mescid-i Aksa işgaline tepki gösteren Filistinlilere yönelik zulmü devam ediyor. Polisin namaz kılanları tekmelediği ve yaralıların tedavisini engellemeye çalıştığı anlar kameralara böyle yansıdı

  • Dünya
  • Pazar 23.07.2017
Mescid-i Aksa'nın kapılarını işgal ederek kontrol noktaları, dedektörler ve güvenlik kameraları konuşlandıran İsrail, bu duruma tepki gösteren Müslümanlara şiddetle karşılık vermeye devam ediyor. 'Öfke Cuması' çağrılarına uyarak dedektörlerin kaldırılmasını talep edenlerden Mahmud Halef (17), Muhammed Şeref (19) ve Hasan Ebu Gannam (20), polis ve İsrailli yerleşimciler tarafından öldürülürken, göstericilere uygulanan orantısız şiddet de kameralara yansıdı.

YARALILARA GÖZALTI
Doğu Kudüs'teki El Makassed Hastanesi, İsrail polisinin biber gazlı saldırısına uğradı. Önceki gün gerçekleşen olayda güvenlik görevlileri acil ünitesine kadar girerek, sağlık çalışanlarına hastaneyi terketmelerini söyledi ve yaralıları gözaltına almak istedi. Kameraların kaydettiği bir diğer görüntüde de, bir polis Mescid-i Aksa dışında namaz kılan bir kişiye tekme atıyor.
Bu arada İsrail polisi, gösterilerde yaşamını yitiren Mahmud Halef ve Muhammed Şeref'in cenazesini el koymak istedi. Yakınları ve protestocuların iki cenazeyi hastaneden apar topar kaçırmak zorunda kaldığı dakikaların görüntüleri de medyaya yansıdı.

BİR FİLİSTİNLİ DAHA ŞEHİT
Polisin dün de Mescid-i Aksa önünde bekleyen Müslümanlara müdahale etmesi sonucu 57 kişi yaralandı. Kudüs'ün ayrım duvarının arkasında kalan Ezeriye Mahallesi'nde İsrail askerlerince göğsünden vurularak ağır yaralanan bir Filistinli de Ramallah'ta kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Böylece şehit edilen Filistinli sayısı dörde yükseldi.
Bir diğer olayda da 20 yaşındaki Münir el Abid'in İsrailli bir ailenin evine girerek bıçakla üç kişiyi öldürdüğü öğrenildi.
Bu arada BM Güvenlik Konseyi de İsveç, Fransa ve Mısır'ın çağrısı üzerine, Mescid-i Aksa'da yaşanan olayları görüşmek üzere yarın acil olarak toplanacak.

DEDEKTÖR OYUNU TUTMADI
Yaşananları dünyadan gizlemek isteyen İsrailli yetkililerin, önceki gün Mescid-i Aksa'nın bir kapısındaki dedektörü 10 dakikalığına kaldırarak Filistinlilere geçiş izni tanıdığı, bu anların görüntülerini servis etmeyi planladığı öğrenildi. Ancak göstericiler, dedektörler tamamen kaldırılana kadar Mescid-i Aksa'ya girmeyi reddederek, sahte bir normalleşme görüntüsü verilmesini engelledi. İsrail'in Kanal2 televizyonunda dün akşam yayımlanan haberde ise "Mescid-i Aksa'nın kapılarına kurulan metal arama dedektörlerinin kaldırılarak, yerine el dedektörleri kullanılması kararı alındığı" iddia edildi. Konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.


NAMAZ KILANA TEKME


CENAZELERİ KAÇIRMA GİRİŞİMİ


HASTANEYE BASKIN
BİZE ULAŞIN